Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.10. 2013 22:16
kosmická prohibice

Žák 6. třídy vynalezl způsob, jak vařit pivo ve vesmíru! Kosmonauti mají ale smůlu

Zdroj: TV Nova

Jedenáctiletý chlapec z Colorada vymyslel, jak vařit pivo ve vesmíru. Jeho minipivovar se tak už brzy objeví na mezinárodní vesmírné stanici. Kosmonauti si ovšem ve stavu beztíže pivem na zdraví nepřipijí. Na ISS totiž panuje přísná prohibice.

Po těžké práci by si jistě posádka vesmírné stanice čas od času sklenici piva zasloužila. Z velkolepého pohledu na planetu Zemi by se pak ale kosmonautům mohla trochu točit hlava. Příští modul se zásobami vynese v prosinci na ISS speciální miniaturní pivovar. Kosmonauti díky němu zjistí, jestli ve vesmíru může probíhat kvašení. Radit jim bude žák 6. třídy základní školy Michal Bodzianowski, který s přístrojem v mezinárodní studentské soutěži porazil na 750 dalších vynálezců a týmů.

 

"Stejný projekt provedeme i tady na Zemi. Naše výsledky a výsledky z vesmíru pak porovnáme," říká autor vítězného projektu Michal Bodzianowski. Michal samozřejmě alkohol nepije a ani nepředpokládá, že by se posádka vesmírné stanice chtěla opíjet. Jeho pokus má čistě vědecké účely. Napadlo ho, že příprava piva by mohla ve vesmíru zároveň sloužit k čištění vody.
 

 


 

Na ISS je alkohol zakázaný, i když Rusové takzvaný suchý zákon kritizovali. V minulosti už se ale alkoholem ve vesmíru slavilo. Buzz Aldrin zpětně přiznal, že si po prvním úspěšném přistání na měsíci dopřál kalíšek vína. A na bývalé ruské vesmírné stanici Mir se šampaňské nebo nějaký ten panák pil téměř každý silvestr.

Jan Veselka tn.cz / hru
Reklama