revoluční technologie

Zapomeňte na kreditky, platit budete dlaní! Když ji uříznou, nebude fungovat!

Ruka
Zdroj: Fotografie: Isifa.com
Téma:

Na veletrhu elektroniky CeBit v japonském Tokiu se představila nová technologie, který by mohla zásadně změnit naše životy. Co kdybyste místo klíčů, peněženky či hesel do počítačů potřebovali pouze svou dlaň?

Firma Fujitsu se tomuto sci-fi scénáři přibližuje mílovými kroky. Sestrojili totiž miniaturní senzor, který vám oskenuje žíly v dlani a podle toho pozná, zda jste to vy, či potenciální vetřelec. Tato technologie otevírá spoustu teoretických možností, jak zlehčit běžný život.

 

Podle společnosti Fujitsu je technologie určení velmi přesná: "Protože jsou cévy uloženy uvnitř těla a mají velké množství znaků, podle kterých je lze rozlišit, lze zfalšovat totožnost jedince jen velmi obtížně, což umožňuje vysokou úroveň zabezpečení". Riziko neúspěšného přiřazení identity je přitom mizivých 0,00008, to znamená v jednom z dvanácti a půl tisíce případů.

 

 

Nový snímač jménem PalmSecure by tak mohl najít uplatnění třeba v bankovnictví, kde se v současné době hojně používají takzvané NFC čipy pro bezkontaktní platby kartou, nebo třeba mobilním telefonem. Odpadlo by totiž riziko ztráty čipu, svou dlaň přece jen hned tak neztratíte. Není také nutné nechat si voperovat pod kůži čip, protože systém dokonale využívá unikátní stavbu těla každého z nás.
 

 

 

A perlička na závěr. Kdo si představil scénu z gangsterky, jak lupiči otevírají trezor odřízlou rukou byznysmena, toho zklameme. Ruka musí být zásobována krví, aby se z ní obraz cév vytvořil. Lupiči by tedy nejspíš ostrouhali

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz