Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Zbavte se jí!

Zatočte s jarní únavou! Poradíme, jak na to!

Deprese
Zdroj: Thinkstockphotos

Máte také problém s tím, že se cítíte unavení, nic vás nebaví a jste naprosto bez nálady? To se o vás pokouší jarní únava. Poradíme, jak se jí zbavit!

Vypadá to, že se zima už nevrátí a naplno se ohlásilo jaro, které sebou přineslo i tradiční jarní únavu a deprese. Čím to je, proč se vůbec tyto projevy po zimě dostavují?


Zásadní příčinou je zimní období, během kterého tělo musí kvůli chladu a nedostatku světla vydat o mnoho více energie, než například za stejnou činnost v létě. Tělu chybí také vitamíny. Organismus je tedy na jaře celkově oslaben, což se projevuje právě únavou, špatným spánkem, pesimismem, náladovostí nebo nechutenstvím cokoliv dělat.


Jak tedy proti těmto nežádoucím pozůstatkům zimy bojovat? 


Rozhodně byste měli po zimě se svojí energií šetřit a vydávat ji velmi opatrně a pozvolna, i když máte pocit, že vás první jarní sluníčko dostatečně dobíjí. To platí pro odkládání svršků nebo pro usilovnou práci na zahrádce. Zvyšujícím se teplotám byste se měli přizpůsobovat postupně.


Jezte hodně zeleniny a ovoce. V tomto období je zejména důležité tělu dodávat  vitamín - A, C, B a stopové prvky jako je selen, zinek, lecitin nebo koenzym Q10. Zahnat únavu a posílit imunitní systém můžete také užíváním výtažků z rostliny Echinacea.
Pomoci by vám měla také detoxikace organismu. Doporučuje se očista například právě ovocem nebo zeleninou. Jeden den v týdnu je ideální zařadit do jídelníčku jenom ovoce nebo zeleninu v přírodní neupravené formě. Podstatné jsou během detoxu i tekutiny, zejména pak voda. Podobný účinek můžete dosáhnout také saunováním. 


Dopřejte si dostatek spánku, hodně odpočívejte, ale nevynechávejte aktivní pohyb. Choďte častěji na procházky. Dodají vám potřebné denní světlo a na čerstvém vzduchu si hezky pročistíte hlavu.


Snažte se udělat si radost a potěšit se - dobrým jídlem, setkání s příteli, odpočinkem ve wellnes. Zkrátka, udělejte si čas sami na sebe. 


Co když nic nefunguje? 


Pokud žádné z doporučení nezabere a stavy únavy přetrvávají více jak 14 dní, obraťte se na svého praktického lékaře nebo psychologa, kteří odhalí, jestli příčina vašeho špatného stavu není v něčem jiném. 

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Nováčková, Bučková, Decastelo padaly únavou. Koukněte se!

Pozor, padá hvězda! Celebrity kolabují kvůli vedru a virózám

mis TN.cz