Hodnocení univerzit

ŽEBŘÍČEK: Takhle dopadly české vysoké školy! VELKÉ SROVNÁNÍ

Studentka a žebříčky nejprestižnějších škol
Zdroj: isifa/Lidové noviny/VIKTOR CHLAD

Nejprestižnější školou na světě je americká Harvardská univerzita. Na prvních místech se umístila v obou studentských žebříčcích, jak v hodnocení URAP, tak ve známějším šanghajském hodnocení. Jak ale dopadly české a slovenské vysoké školy? Podívejte se.

Prestiž Univerzity Karlovy v Praze stoupá. Vyplývá to alespoň z žebříčku, který každý akademický rok sestavuje organizace URAP (University Ranking by Academic Performance). Zatímco v roce 2010/2011 byla Univerzita Karlova na 173. místě na světě, letos už je 151. V hodnocení získala 336,40 bodů. Nejprestižnější škola - Harvardská univerzita - dostala 600 bodů.
 

V první tisícovce vysokých škol se umístila ještě Masarykova univerzita v Brně (568.), České vysoké učení technické v Praze (582.), Univerzita Palackého v Olomouci (592.) a Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích (952.). Mezi první tisícovkou je i jedna slovenská vysoká škola - Univerzita Komenského v Bratislavě. Ta skončila 495. a získala 316,22 bodů.
 


V žebříčku je hodnoceno celkem šest kritérií - počet vědeckých článků, počet citací prací vědců, vědecká produktivita, počet převzatých článků a citací v médiích a míra mezinárodní spolupráce se zahraničními univerzitami.
 


 

Co se týká světových univerzit, tak nejprestižnější je Harvardská univerzita ve Spojených státech. Ta zvítězila v hodnocení URAP i prestižnějšího šanghajského žebříčku (The Times Higher Education). Pořadí na dalších místech je odlišné. Zajímavostí je, že zatímco URAP hodnotí lépe britskou univerzitu v Oxfordu, než odvěkého rivala z Cambridge, v šanghajském žebříčku je pořadí těchto univerzit obráceně. Prestižněji je hodnocena univerzita v Cambridge.
 


 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Foto jako důkaz: Proč se těšit na vysokou školu?

Donáška pizzy až do školy! Podívejte se, co si dovolil jeden ze studentů

Nedostala ses na vysněnou VŠ? Jak neztratit rok
Podle čeho vybírat vysokou školu?
Na jakou vysokou školu jít?
Jak zvládnout přijímačky na VŠ? Máme rady a tipy z první ruky

tn.cz / hmr