Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 6.8. 2018 20:20
přehled útoků

Žraloci ohrožují i oblíbené pláže Čechů! Kde útočí nejvíc? MAPA

Zdroj: TV Nova

Český turista zemřel minulý pátek v Egyptě potom, co ho napadl žralok. Není to přitom poprvé, co se letos tento dravý tvor přiblížil k pobřeží. Kde byste se před žraloky měli mít na pozoru?

Nejčastěji jsou útoky žraloků zaznamenány poblíž Ameriky, Austrálie a Jižní Afriky. Obvykle se pohybují ve vzdálenosti 3 – 5 kilometrů od pobřeží. Ani v Evropě ale nejsou tato zvířata ničím výjimečným. Často jsou spatřena u břehů Francie či Španělska. A čas od času zavítají i do Čechy oblíbeného Chorvatska.

 

"U pobřeží Chorvatska je nejvíce zaznamenaných útoků žraloků bílých. Přesto nejde o nijak dramatická čísla, napadení jsou spíše ojedinělá a vzácná," popsala zooložka Anna Vedralová. Ve Středozemním moři by se mělo pohybovat asi 47 druhů žraloků, nejvíc je zastoupen žralok modrý.

 

Výskyt žraloků
Zdroj: TN.cz Výskyt žraloků ve Středozemním moři

 

Kde už žraloka letos spatřili?

Velká Británie

V půli května zachraňovali v britském Norfolku rybáře, kterého pokousal žralok, když se ho pokoušel hodit zpátky do moře. V okolí se vyskytují žraloci sleďoví a modří, panují ale obavy, že britské pobřeží brázdí také ohromný žralok bílý (lidožravý).

 

U pobřeží Cornwallu spatřili v polovině července asi dva a půl až tři metry dlouhého žraloka modrého, který se líně pohyboval v mělké vodě. Experti lidem v oblíbeném turistickém městě St Ives doporučili, aby se nepřibližovali k vodě. Podle expertů mohl být zraněný nebo zabloudit při sledování kořisti.

 

 

Itálie

V polovině července zahlédli žraloka v italském letovisku Catona. Objevil se přímo u oblíbené pláže. Odvážní plavčíci tehdy žraloka od břehu odehnali. Během července se žralok v Messinském průlivu objevil hned několikrát.

 

 

Španělsko

V polovině června se na oblíbené pláži Arenal d´en Castell na Menorce naskytl místním a turistům nevídaný pohled! Do zátoky připlaval žralok. Plavčíci si nezvaného hosta rychle všimli a na nebezpečí upozornili vyvěšením červené vlajky, která zakazuje koupání v moři. Zdržel se přes hodinu a pravděpodobně byl dezorientovaný.

 

PŘEČTĚTE SI, KDE ŽRALOCI ÚTOČILI V MINULOSTI

 

Koncem června viděli velkého bílého žraloka u jižního pobřeží Mallorcy. Pětimetrové zvíře spatřil tým vědců a dokázal ho i vyfotit.

 

Austrálie

Hororový zážitek má za sebou Melissa Brunningová (34) z Austrálie. Začátkem července se plavila s přáteli po zátoce Dugong Bay, když predátor připlaval k jejich jachtě. Žena chtěla zvíře nakrmit, a vytáhla proto z lodi můstek. Když ale natáhla ruku s jídlem nad hladinu, žralok se po ženě vrhnul a stáhl ji do vody. Skončila s ošklivě zraněným prstem.

 

Podívejte se na mapě, kde už letos žraloci útočili:

 

Brazílie

Děsivý pohled se naskytl začátkem června turistům na brazilské pláži poblíž města Recife. Na skupinku plavců zaútočil nejspíš žralok tygří, jednomu z mladých mužů při útoku ukousl penis, přišel také o část stehenní kosti. Mladík skončil v kritickém stavu v nemocnici. V dubnu na stejném místě přišel 35letý muž o nohu. Žralok v tomto případě zaútočil v mnohem menší hloubce, plavec měl vodu zhruba po pás.

 

 

USA

V polovině července útočil žralok u pobřeží New Yorku. Při dvou nezávislých útocích byly zraněny dvě děti, které si hrály ve vlnách. Oba incidenty se odehrály ve středu u zátoky ostrova Fire Island. Z nohy zraněného chlapce byl vyjmut zub, který musela mít větší ryba. Zraněná Lola Pollina uvedla, že při útoku stála přibližně po pás ve vodě, když si všimla, že je něco ve vodě. "Uviděla jsem něco vedle sebe a najednou jsem ucítila bolest, když jsem se ohlédla, uviděla jsem ploutev," uvedla Lola po útoku.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nebezpečí ukryté v moři: Bolí i setkání s korálem, medúzou nebo ježkem
Někdo se topí? Nepanikařte a jednejte, život zachrání i obyčejná petlahev

mom TN.cz