člověk vs. žralok

Ročně zabijeme miliony žraloků! Těchto pět druhů to lidem oplácí!

Téma:

Žraloci jsou vykreslováni jako krutá monstra. Ve srovnání s člověkem jsou to ale mnohem menší predátoři.

Žraloci jsou často vykreslováni jako nelítostná stvoření prahnoucí po lidském masu. Přitom právě kvůli člověku je mnoho druhů žraloků na černé listině ohrožených zvířat. Zatímco žraloci ročně zabijí průměrně 10 lidí, člověk nemá problém za rok zabít i několik desítek milionů žraloků!

 

 

Zeptali jsme se Zoologa Lubomíra Hanela, jak moc jsou žraloci kvůli lidem ohrožení a proč je lidé vlastně loví. "V současné době se loví zhruba 800 tisíc tun paryb včetně žraloků ročně. To znamená několik desítek milionů kusů. Zhruba 70 druhů žraloků je v současné době zařazeno mezi ohrožené. " říká Hanel.

 

 

GALERIE: Žraloci

1
/
8
Zdroj: Getty Images
Žraločí polévka

 

Takhle obrovské číslo zabitých žraloků má svůj důvod. Žraločí tělo má totiž pro člověka široké využití. "Žraloci se loví především pro maso, játra, olej nebo například chrupavky. Zajímavé je použití kůže, která se používá na výrobu bot, dámských kabelek apod. nebo jako náhrada smirkového papíru." vysvětluje Hanel.

 

 

Hlavním důvodem lovu žraloků jsou ale jejich ploutve. Přestože nemají skoro žádnou chuť, přidávají se do polévek, které jsou populární hlavně na Východě Asie, kde je koupíte na každém rohu. Pokud byste chtěli pomoci zabránit vyhynutí těchto krásných zvířat, odpusťte si nákupy produktů vyrobených ze žraloků.

 

Podle Hanela na lidi útočí přibližně 30 druhů žraloků, z nichž vyčnívá pět druhů predátorů, kteří mají na svědomí nejíce útoků na lidi. Jedná se o tyto druhy: Žralok velký bílý, Žralok bělavý, Žralok mako, Žralok tygří a Žralok dlouhoploutvý. "U těchto druhů je zaznamenáváno opakovaně napadání člověka v různých částech světa," říká zoolog Lubomír Hanel.

TN.cz