Dramatická záchrana

Zraněného horolezce na Liberecku zachránili z vrtulníku. VIDEO

Téma:

V Suchých skalách na Semilsku se dnes odehrála dramatická záchrana muže, která opět dokázala, že práce leteckých záchranářů je nesmírně náročná a nenahraditelná. Záchranáři vyprošťovali horolezce, který spadl do 15ti metrové hlubiny.

"V kritickým místě místo toho, aby lezl doleva, lezl doprava a ten stup se pod ním utrhl. Zůstal viset na rukou," popsal  dramatické chvíle TV Nova kamarád horolezce Miroslav Pudík. Muž se ale neudžel a zřítil se do 15metrové propasti. I když ho kamarád jistil, otloukl se o skály.

 

Zraněný muž se zády otloukl o stěnu, podle velitele zásahu Petra Drešera si navíc poranil hlavu, ze které mu tekla krev. Nejtěžší ale bylo jeho vyproštění.

 

"Museli použít speciální slaňovací tým a primárně ho ošetřit a přetransportovat ho do místa zásahu pod vrtulníkem," popsal zásah mluvčí libereckých záchranářů Michael Georgiev.

 

Pilot vrtulníku musel nejprve najít místo, kde ho nebudou ohrožovat větrné poryvy. Pak přišla další fáze. Účastnili se jí 4 záchranáři.

 

 

"Já jsem naváděl ten vrtulník, protože pilot vůbec neviděl pod sebe. Takže dva šli dolů a jeden musel navádět toho pilota," popsal zákrok Stanislav Mackovík, jeden ze záchranářů.

 

Záchranář se musel upoutat do lan a nechal se spustit do nebezpečně malého místa, kde musel k sobě připoutat zraněného.

 

 

Kdyby se lano zachytilo, mohlo by to ohrozit život posádky i vrtulník, jehož cena je kolem 150 milionů korun. V tomto případě se to vyplatilo. Muže vyprostili v pořádku. Záchrana vrtulníkem ze vzduchu se kvůli riskantnosti používá jen výjimečně.

 

"Byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," dodal ke zraněnému muži mluvčí záchranky Michael Georgiev.

Související témata:
vbo, Ivan Berka TN.cz