Českolipsko

Na zámku v Zákupech se zřítila zeď, záchranáři prohledávají sutiny

Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Aktualizováno 9.1. 2020 20:44
Téma:

V areálu hospodářského dvora státního zámku Zákupy se zřítila část zdi. Budova dvora, která je národní kulturní památkou, je ve velmi špatném stavu a chátrá. Zborcení zdi zaregistrovali pracovníci nedaleké pily a okamžitě ho nahlásili příslušným úřadům.

Podle informací TN.cz se zřítila část severozápadní zdi o rozměrech deset na patnáct metrů. Na místě jsou hasiči se psy a prohledávají sutiny, jestli se pod nimi nemohou nacházet lidé. Dorazil i kynolog se psem se speciální atestací na hledání těl pohřbených pod sutinami. Pokud se objeví jakýkoli náznak, že by se pod zdivem mohl někdo nacházet, vytvoří hasiči pažení a začnou zřícenou zeď rozebírat. Podle aktuálních informací by se pod zbytky zdi neměl nikdo nacházet.

 

Areál dvora momentálně prochází rekonstrukcí. Hospodářský dvůr pochází z druhé poloviny 17. století a jedná se o jednu z nejohroženějších památek Libereckého kraje.

 

 

Zhodnotit škody způsobené zřícením dorazili i pracovníci Národního památkového ústavu. Dle jejich informací hodnota hospodářského dvora dalece převyšuje přilehlý zámek Zákupy. Celková obnova dvora by měla vyjít na zhruba 700 milionů korun a stát ho vlastní od roku 2003.

 

Rozpadající se zdi nejsou jediným neštěstím zákupského zámeckého areálu, v neděli 5. ledna správci zámku na sociálních sítích informovali o úmrtí medvěda Medouška, který byl symbolem zámku téměř 27 let. Dle zákupského kastelána medvěd uhynul kvůli dlouhodobé nemoci.

TN.cz