Horentní sumy

Zrušení roamingu po česku: Operátor zvedl ceny až 150x!

Volání
Zdroj: Profimedia
Téma:

Už bezmála týden mohou zákazníci českých mobilních operátorů po Evropě volat a posílat SMS za stejné ceny jako doma v ČR. Jenže nová pravidla pro roaming neplatí všude a třeba ve Švýcarsku jsou ceny závratné.

Do Švýcarska je to z Česka jen pár stovek kilometrů a spousta Čechů tam jezdí na dovolenou. Jenže pro mobilní operátory je země proslavená hodinami, sýry a čokoládou na stejné úrovni jako země v Africe nebo v Asii.


Nejlépe je to vidět na cenách mobilních dat - jeden megabajt dat totiž stojí zákazníky O2 240 korun a klienty Vodafonu dokonce ještě o 12 korun víc. Relativně nízká je cena dat u T-Mobilu, i tak je ale 75 korun za megabajt pořádná pálka.

 

 

Především pro zákazníky Vodafonu musí být nynější ceny šok - ještě nedávno totiž megabajt dat ve Švýcarsku stál korunu a 63 haléřů, nyní je to již zmíněných 252 korun.

 

Kámen úrazu je v tom, že Vodafone ještě nedávno zcela dobrovolně Švýcarsko zařazoval po bok zemí EU a vycházel tak svým zákazníkům vlastně vstříc. Po zrušení roamingu v zemích EU ovšem od tohoto "zvýhodnění" ustoupil a Švýcarsko tak spadlo do jiné cenové hladiny.


Vodafone


Ze stránek Vodafonu vyplývá, že Švýcarsko je momentálně stejně drahé jako Haiti nebo Japonsko. Mimo regulovanou zónu s domácími cenami patří dále mimo jiné i velká část Balkánu (Srbsko, Bosna a Hercegovina nebo Albánie) nebo Ukrajina.


O2


K situaci na trhu už se na Twitteru vyjádřil i Český telekomunikační úřad, který oznámil, že bedlivě sleduje, jak čeští operátoři zareagovali na nové nařízení EU o roamingu. "Některé nevhodné reakce již prošetřujeme," uvedl ČTÚ.


T-Mobile


Rada pro zákazníky je jednoduchá - věnujte velkou pozornost tomu, za kolik váš operátor nabízí roaming do konkrétní země, abyste poté při vyúčtování zděšeně nekoukali na mnohaciferné částky.

pez TN.cz