zrušení výchovného ústavu

"Horko" v Chrastavě: Ministryně čelila kvůli ústavu ostré kritice

Téma:

V Chrastavě dnes bylo pořádně horko. Konalo se tam mimořádné zastupitelstvo, které mělo na programu jediný bod a to místní problémový výchovný ústav. Jednání se účastnila i ministryně školství Kateřina Valachová.

Mimořádné zastupitelstvo začalo v 17 hodin a probíhalo do večerních hodin. Sál byl plný, lidé sledovali dění skrze otevřená okna. A padala ostrá slova.

 

Starosta Michael Canov shrnul celé jednání do 12 bodů, při nichž se snažil vyvracet pochybení, která byla ústavu vytýkána. Na zastupitelstvu řekl, že rušení výchovného ústavu a obvinění, že se tu stříhaly děti za trest, jsou vykonstruovaná. Celá léta byl podle starosty ústav vzorný a byl oceňován, ministerstvo dosazením ředitelky zničilo práci za posledních 50 let.

 

Řekl, že novým ředitelem by se měl stát zaměstnanec klíčovského ústavu, jehož úkolem bude starší děti směrovat do Klíčova. Odvolal se na zdroj z ministerstva.

 

Ministryně Valachová to odmítla. Podle ní děti v ústavu trpěly a utíkaly právě proto. Během kontroly byl podle ní na útěku každý třetí chovanec. Ministryně se kvůli tomu opřela do bývalé ředitelky.

 

 

Pověřená ředitelka Cpinová obhajovala, proč pustila na vycházku chovance, který utekl, napadl vychovatele, zdravotníky a strávil noc v policejní cele. Pak přiznala, že pustila chovance na pokoj s mentálně postiženým chlapcem, což skončilo policejním vyšetřováním kvůli možnému sexuálnímu zneužití. Policii nevolala, prý to nebylo nutné.

 

Cpinovou nahrádí nový ředitel nebo ředitelka v polovině července. Do výběrového řízení se mohou hlásit zájemci do středy.
 

tn.cz / TV Nova