Dopad pandemie

Zrušeno teprve podruhé za 900 let. Kvůli Covid-19 přišli Britové o tradici

Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 17. 7. 2020
Téma:

Britové jsou známí celou řadou tradic a zvyků - milují čaj o páté nebo dostihy. Jednu z oblíbených společenských událostí, která se koná pravidelně už od 12. století, ale překazila pandemie. A to teprve podruhé ve skoro tisícileté historii.

Jde o tradiční sčítání labutí na Temži. Zatímco jindy do veslic usednou muži ve výrazných červených uniformách a bedlivě kontrolují počty i zdraví divokých vodních ptáků, tentokrát zůstanou lodě opuštěné a uniformy ve skříních.

 

Za všechno může pandemie koronaviru. O tom, že se letos tradiční sčítání labutí nekoná, vědí Britové už pár týdnů. Událost, která běžně na břehy Temže přitahuje davy diváků, se přitom měla odehrát právě v těchto dnech.

 

"I když se ceremoniál letos nekoná, královnin mistr labutí a jeho tým stále blízce spolupracují se záchrannými organizacemi, aby ochránili labutě, jejich mláďata i jejich přirozené prostředí," napsala britská královská rodina na svém instagramovém profilu.

 

 

"Není to neočekávané, ale přesto jsem zklamaný, že si letos veřejnost ani místní školáci sčítání labutí neužijí," nechal se slyšet přímo královský "labuťář" David Barber.

 

 

Jak připomíná portál Tatler, ceremoniál je letos zrušený podle všeho teprve podruhé od 12. století, kdy tradice začala. Poprvé se tak stalo (a jen částečně) před osmi lety, když se Temže vylila z břehů.

 

Divoké labutě jsou technicky majetkem královské rodiny od 12. století. Zatímco dříve se ovšem ptáci sčítali a hlídali proto, aby se jimi mohla krmit šlechta na opulentních hostinách, v současnosti událost slouží ke zjišťování stavu a zdraví ptačí populace.

TN.cz