Napřímo s Olgou Richterovou

Pirátka Richterová: Kojeňáky bych změnila, pěstouny víc podpořila

Podle ministerstev zdravotnictví a práce a sociálních věcí by se měl v Česku zásadně snížit počet kojeneckých ústavů. Děti by v nich měly končit pouze ze zdravotních, a ne ze sociálních důvodů. Ovšem v některých regionech nejsou pěstouni. O transformaci kojeneckých ústavů moderátor Jaroslav Brousil mluvil v pořadu Napřímo s poslankyní za Piráty Olgou Richterovou.

Pět let v politice a z toho dva roky v Poslanecké sněmovně. To je dosavadní bilance Pirátky Olgy Richterové. V dolní komoře parlamentu se zajímá především o sociální témata.

 

Cílem místopředsedkyně České pirátské strany je prosazení transformace kojeneckých ústavů. Každé malé dítě podle Richterové potřebuje individuální péči. Zaměřit se chce i na podporu pěstounů.

 

"Pro ty nejmenší děti je velmi důležité mít někoho, koho znají, kdo je pochová, mít svoji vlastní lahvičku. Proto je velmi důležité podporovat i přechodné pěstouny, kteří se v této kritické chvíli o ty děti postarají," říká Richterová.

 

Pusťte si záznam rozhovoru:

 

Jedním dechem ovšem dodala, že pěstouny bohužel aktivněji podporují jen některé kraje, zatímco jiné jim nepřikládají takovou důležitost, kterou by si podle političky zasloužili. Na druhou stranu je podle ní v pořádku, že jsou pravidla pro jejich výběr přísná.

 

Richterová by byla nejradši, kdyby se kojenecké ústavy změnily a poskytovaly by především podporu rodinám s těžce nemocnými dětmi - například když si rodiče potřebují na několikk dní "odfouknout".

 

Olga Richterová vystudovala překladatelství a tlumočnictví z angličtiny a němčiny na Univerzitě Karlově. Angažovat se v politice začala v roce 2012, kdy založila občanské sdružení Zaostřeno na desítku. U Pirátů je od roku 2014. Za koalici Vlasta byla v Praze 10 ve stejném roce zvolena do zastupitelstva.

 

 

Ze čtvrtého místa na pražské kandidátce se v roce 2017 dostala za Piráty do sněmovny. Vůbec poprvé v ní usedli sourozenci. Coby lídr v Pardubickém kraji byl zvolen i bratr Olgy Richterové Mikuláš Ferjenčík. Od loňského ledna je Richterová první místopředsedkyní Pirátů.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

vbo TN.cz