Nastartujme Česko

Ztráty knihkupců byly obrovské, vláda je odmítla podpořit

Bára Divišová
Bára Divišová, Zdeněk Drgáč
28.7. 2020 16:59

Proč stát odmítl pomoci knihkupcům? A zdraží se kvůli tomu knihy? O tom všem si povídala Bára Divišová v pořadu Nastartujme Česko s Janem Kanzelsbergerem mladším, spolumajitelem rodinného knihkupectví Kanzelsberger.

Knihkupectví kvůli koronavirové krizi zažila obrovské ztráty a při žádosti o podporu Covidu byla neúspěšná. Podle knihkupců s nimi ministr kultury Lubomír Zaorálek nekomunikuje, ten naopak vyjádřil zklamání, když mu údajně knihkupci řekli, že o dřívější otevření obchodů nestojí.

 

"Ze dne na den nám poklesly tržby o 95 procent," popisuje Kanzelsberger jarní koronavirovou krizi s tím, že stoupat začaly až díky internetovým prodejům. "Ztráty jdou za to období do milionů," upřestil. Podobným problémům čelili všichni maloobchodníci.

 

"Ze začátku jsme se upínali k tomu, že státní pomoc přijde rychle a efektivně, což se úplně nepotvrdilo. Dnes jsme ale vděční, že jsme mohli čerpat alespoň to, co bylo k dispozici," pokračoval Kanzelsberger.

 

Ten však zároveň kritizoval podmínky komunikace ohledně žádosti o program COVID pro firmy. "Nemohli jsme se domoct žádné informace, dokonce ani té negativní," popsal.

 

 

Podle Kanzelsbergera potvrdila koronavirová epidemie důležitost internetového obchodu. V jeho rozvoji tak bude knihkupectví pokračovat. "Ukázalo se jako prozíravé, že na něm už dva roky usilovně pracujeme," řekl.

 

Četli Češi v době nouzové stavu více? Dotkne se krize ceny knih? A dá se z koronavirové krize poučit? Podívejte se na celý pořad Nastartujme Česko s Bárou Divišou a spolumajitelem rodinného knihkupectví Janem Kazelsbergerem mladším na TN.cz.


Na reportáž z Televizních novin se podívejte zde:

jh, drz TN.cz