Polízanice

Zůstanou ulice po zimě zavalené špínou? Chybějí lidé na úklid!

Města a obce se potýkají s nedostatkem pracovní síly na úklid. Po zimě potřebují ulice vyčistit od nepořádku, ale technickým službám scházejí ti, kteří by se o to postarali.

Firmy na takovou práci vždy využívají lidi v rámci veřejně prospěšných prací. Jenže i těch je málo.

 

Odhozené papírky, sáčky, nedopalky, popadané listí. Po zimě jsou ulice plné nepořádku a vypadá to, že ho ani nemá kdo uklidit. Metly, kolečka a hrábě tak nejspíš neskončí v rukou dělníků a budou dál odpočívat.

 

Například ve Frýdku-Místku mají takový nedostatek pracovníků, že by to mohlo ohrozit jarní úklid města. "Máme k dispozici sedm pracovníků, ten stav je žalostný," zoufá si Jaromír Kohut z městských technických služeb.

 

Ve městech každý rok uklízejí lidé v rámci veřejně prospěšných prací, jenže letos je situace jiná. Nezaměstnaní prý nemají o úklid zájem. Třeba Frýdek-Místek potřebuje 35 až 40 lidí z úřadu práce. Letos město dostalo pouhých 17 tipů.

 

 

Dáno je to údajně nízkou nezaměstnaností. Sehnat uklízecí čety mají problém i v jiných koutech republiky. "Poslední dobou technické služby Olomouc mají problém s obsazováním kvalifikovaných i nekvalifikovaných dělnických pozic," přiznává mluvčí města Michal Folta.

 

Městům tak nezbývá, než najmout zaměstnance na hlavní pracovní poměr. Někteří hledají i brigádníky a lákají na odměnu. Nedostatek pracovních sil pociťují i další profese. Málo je stavařů nebo řemeslníků.

Související témata:
pez, Jan Socha TN.cz