opatření kvůli koronaviru

Ministři oznámili nová opatření pro střední školy. Budou platit od pondělí

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
29.9. 2020 14:36
Téma:

Ministr zdravotnictví Roman Prymula s ministrem školství Robertem Plagou (oba za ANO) oznámili, že vyhlásí opatření pro střední školy, podrobnosti však uvedou až ve středu. Pravděpodobně však budou na dva týdny uzavřené v okresech, které jsou na semaforu oranžové a červené.

Prymula s Plagou se sešli v úterý, aby probrali vývoj epidemiologické situace v České republice a další možná opatření ve školách. Přesnou podobu nového nařízení však představí až ve středu.

 

Ministr školství zdůraznil, že opatření se budou týkat pouze středních škol a začnou platit od pondělí 5. října na dva týdny. "Mateřské a základní školy a víceletá gymnázia zavřené určitě nebudou," upřesnil.

 

"Opatření, která se týkají škol, budeme vyhlašovat regionálně v okresech, které jsou na semaforu oranžové a červené," prohlásil Prymula. Platná podle něj budou krátkodobě na 14 dnů, aby se rychle snížilo reprodukční číslo. Oranžová je v současné době většina okresů České republiky. Červenou barvu má aktuálně pouze hlavní město.

 

Na záznam celé tiskové konference se můžete podívat ZDE:

 

Aktuální semafor ministerstva zdravotnictví

 

Koncem minulého týdne Prymula na TV Prima uvedl, že střední školy jsou aktuálně nejrizikovějším místem pro přenos koronaviru. Prohlásil, že příští týden (tj. tento) projedná s ministrem školství možnost uzavření škol a zavedení distanční výuky pro středoškoláky.

 

 

Pro další plošná opatření podle něj bude potřeba nouzový stav. "Shodli jsme se, že stávající vývoj je zásadním předpokladem pro to, abychom požádali o vyhlášení nouzového stavu. Reprodukční číslo je stále 1,2, takže epidemie narůstá a do určité míry ohrožuje naše kapacity," uvedl Prymula.

 

"Předstoupíme ve středu před parlament, kde obhájím své důvody, proč žádám o vyhlášení nouzového stavu. A na následném jednání vlády by mohl být schválen," dodal s tím, že by začal platit rovněž od pondělí.

 

Vláda může nouzový stav vyhlásit i bez souhlasu Sněmovny:

 

V pondělí večer se ve vysílání TV Nova k nouzovému stavu vyjádřil i premiér Andrej Babiš (ANO). Na jeho postoj se můžete podívat v následujícím videu:

TN.cz