Zavřené zoologické

Zvířatům ze zoo se stýská po lidech. Ti pomáhají penězi i krmením

Téma:

Velké ekonomické ztráty mají také zoologické zahrady. I ty zůstávají zavřené během nouzového stavu. Podobně jako třeba restaurace je mohou lidé podpořit. Ať už krmením, nebo penězi.

Bez návštěvníků a tedy bez vstupného. I na zoologické zahrady dopadá krize a jsou vděčné za každou pomoc.

 

"Lidé nám začali nabízet, jestli nám mohou přinést své plody ze zahrady, my za to velmi děkujeme. Nejčastěji nosí dýně, jablka, suché pečivo, samozřejmě i další plody jako šípky, ty třeba milují gorily," uvedla mluvčí pražské zoo Lucie Dosedělá.

 

Celkově lidé do pražské zoologické dodali už více než tři tuny plodin. A podobně jsou na tom i v Brně.

 

 

"Aktuálně přijímáme ještě dýně, šípky, jeřabiny a také bylinky, které používáme jako enrichment pro velké kočkovité šelmy," řekl mluvčí brněnské zoo Michal Vaňáč.

 

Pokud byste svoji zoo chtěli podpořit, můžete přispět libovolnou částkou, případně zvíře adoptovat. "Je to samozřejmě velká pomoc pro nás, vy tím podporujete chov toho daného zvířete. A jakmile bude zoo otevřená, tak určitě se všichni adoptivní rodiče přijdou podívat a my pro ně každý rok děláme takové velké setkání," dodala Dosedělá.

 

Po kontaktu s návštěvníky se stýská i zvířatům. "Pro ty klokany je to také zvláštní, protože oni byli zvyklí, že jak je to průchozí expozice, že tady většinou návštěvníci jsou," myslí si pražský chovatel klokanů David Vala.

 

Stejně to vidí i chovatel goril Martin Vojáček: "Zoo je otevřená 365 dní v roce, všechny naše gorily jsou v zoologické zahradě celý život, takže jsou na návštěvníky zvyklé a ty jim chybí."

 

 

"Já také gorily uvádím jako příklad, kdy našim zvířatům chybí návštěvníci, protože pro ně představují podněty. Podobně jako návštěvníci sledují zvířata, tak zvířata sledují návštěvníky," souhlasí ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

 

Návštěvníky podle její vrchní chovatelky Nataši Velenské vyhlížejí také plazi a obojživelníci. "Vypadá to, že je vyhlížejí," podotkla.

 

Největší část příjmů zoologických zahrad tvoří právě vstupné. Loni pražská zoo vybrala na vstupném okolo 200 milionů korun, ta brněnská necelých 25 milionů. 

Lukáš Richtár, drz TN.cz