Nezvyklé kousky

Zvířecí kuriozity roku: Dvouhlavá želva a telecí trojčata!

Téma:

Dvouhlavé želvě, která se narodila v létě chovateli v Hradci Králové, se daří výborně. Tenhle středoevrospký unikát nechtěl zpočátku přijímat potravu, ale to už neplatí. Majitel želvy navíc zjistil, že každá hlava ovládá "svoji" půlku těla.

Příroda je mocná čarodějka a v tomto případě vykouzlila o jednu hlavu pod krunýřem navíc. Poprvé ji chovatel ukázal letos na výstavě v Rychnově nad Kněžnou. Unikát si návštěvníci mohli prohlédnout po čtyřiceti letech.

 

Želvímu otci je sice už osmdesát, přesto je jeho plodnost až neuvěřitelná. Mláďata se vylíhla ze všech vajec. Jenže radost z dvouhlavé želvy střídaly obavy, zda zvíře přežije. Jen každá pátá totiž přečká rok a déle.

 

Želva navíc dlouho nežrala, jenže to se teď změnilo. Obě hlavy už potravu přijímají a zdá se, že oba jícny míří do společného žaludku.

 

Chovatel ji na jaře vezme k veterináři, podrobné vyšetření konečně ukáže, kudy a jak jí v těle vedou vnitřnosti. Zatím jen vypozoroval, že levá hlava ovládá levé končetiny a prává pravou stranu těla. Teď už však unikát uložil k zimnímu spánku do šesti stupňů Celsia.


 

Rarita se letos narodila i v zemědělském družstvu v Krucemburku na Havlíčkobrodsku. Jedna z krav měla trojčata - dvě holky a jednoho kluka.

 

Pravděpodobnost, že se narodí trojčata, je jedna ku 15 tisícům otelení. Ještě o jedno telátko víc před lety porodila osmiletá kravička pana Modráčka z Chrudimska, a to už byla rarita přímo světová

pez, Petr Brzek TN.cz