Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Sjezd ČSSD

Zvolte mě místopředsedou ČSSD, nebo odejdu z vlády, říká Petříček

Náměstek ministra zahraničí Tomáš Petříček
Zdroj: ČTK

Pokud březnový sjezd ČSSD nezvolí ministra zahraničí Tomáše Petříčka místopředsedou strany, zváží setrvání ve vládní funkci. Neúspěch na sjezdu by vnímal jako signál, že jeho politika nemá ve straně dostatečnou podporu. Petříček to v úterý řekl novinářům.

Na sjezdu chce Petříček prosazovat moderní levicovou politiku, v případě zvolení místopředsedou by pak chtěl ve vládě razantněji prosazovat priority ČSSD vůči hnutí ANO.

 

"Pokud by mi sociální demokracie podporu nedala, vnímal bych to, že moje politika nemá u delegátů, u straníků dostatečnou podporu, abych pokračoval dále," řekl Petříček. "Nechci teď předjímat, jak sjezd dopadne, nicméně já bych sám asi zvažoval, jestli budu setrvávat na pozici ministra zahraničních věcí," uvedl.

 

Petříček dlouhodobě čelí kritice ze strany prezidenta Miloše Zemana, který na sjezdu ČSSD promluví jako host. Šéf diplomacie ale nepředpokládá, že by vystoupení prezidenta mohlo jeho šance na zvolení nějak ovlivnit.

 

 

Jako místopředseda by se snažil o přiblížení strany k moderní evropské levici. "Nikdy jsme pořádně nedotáhli modernizaci sociální demokracie, měli bychom se konečně stát jasnější, srozumitelnější moderní levicovou stranou," řekl.

 

Petříček by se také v případě zvolení místopředsedou ČSSD chtěl více vymezovat vůči vládnímu partnerovi, hnutí ANO. "Myslím, že bychom měli být razantnější při prosazování svých politických priorit a programu, který jsme před voliči obhajovali před loňským rokem," řekl.

pan tn.cz / ČTK