Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

pomoc ze zahraničí

Zvrat ve vyšetřování: Kuciakovu vraždu bude řešit mezinárodní tým

Pohřeb Jána Kuciaka
Zdroj: TV Markíza

Vraždu slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové bude objasňovat mezinárodní vyšetřovací tým. Jeho vznik dnes v holandském Haagu podepsal slovenský generální prokurátor Jaromír Čižnár. Slovenská policie čelí kvůli neúspěšnému vyšetřování velké vlně kritiky.

Od únorové dvojnásobné vraždy už brzy uplynou dva měsíce. Vyšetřování slovenských kriminalistů však zatím žádné výsledky nepřineslo. Nově by jim tak měl pomoci mezinárodní tým.

 

Vznik týmu Slováci oznámili po středečním setkání se zástupci italské justice, Eurojustu a Europolu. "Podepsání dohody považuji za mimořádně důležité. Dohoda bude sloužit pro výměnu informací a získávání nových poznatků vedoucích k objasnění vraždy a nalezení jejího pachatele," řekl portálu tvnoviny.sk prokurátor Jaromír Čižnár.

 

V minulém týdnu za důkladné vyšetření celého případu protestovalo v ulicích Bratislavy přes 30 tisíc lidí. Na totožném protestu v Humenném vystoupila i matka zavražděné Martiny. Ve svém projevu si stěžovala na váznoucí vyšetřování, ale také na to, že policisté stále neřeší kauzy, na které Kuciak ve svých textech upozorňoval. "Janko s Martinou prolili svoji krev zbytečně," dodala Zlatica Kušnírová v závěru projevu.

 

 

Tento týden se však na Slovensku doslova hnuly ledy. V pondělí kvůli zklidnění situace rezignoval ministr vnitra Tomáš Drucker. O den později pak premiér Peter Pellegrini oznámil, že kritizovaný policejní prezident Tibor Gašpar skončí ve své funkci do konce května.

 

Policejní prezident v úterý ještě stihl oznámit, že se vyšetřovatelé brzy obrátí na veřejnost s prosbou o pomoc při objasňování případu. Vyšetřovatelé údajně plánují zveřejnit identikit možného pachatele.
 

jva TN.cz