Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

střelba na hematologii

Ředitel nemocnice: Zbraň se nedá odhalit, zvýšit bezpečnost taky ne

Proč? Motiv šíleného činu vyšetřují policisté
Zdroj: TN.cz

V noci z pátka na sobotu postřelil senior v pražské vinohradské nemocnici dva pacienty, kteří s ním leželi na pokoji. Jeden z postřelených bojuje o život. Útočník měl střílet legálně drženou zbraní. Ředitel nemocnice se vyjádřil, že zvýšit bezpečnostní opatření už nelze.

Útočit měl vážně nemocný senior v pátek po jedenácté hodině veče. Měl vytáhnout svou legálně drženou zbraň a na hematologické klinice pražské vinohradské nemocnice postřelit dva pacienty, kteří s ním leželi na pokoji.

 

Jednoho ze zraněných pacientů se podařilo lékařům stabilizovat, druhý se stále nachází v kritickém stavu. Muže se zbraní následně zpacifikovaly sloužící zdravotní sestřičky. "Sestřičky byly velmi statečné. Budeme uvažovat o tom, zda-li dostanou nějaké ocenění za svůj čin,“ řekla mluvčí vinohradské nemocnice agentuře AKTU.cz.

 

Střelec je podle lékařů ve vážném zdravotním stavu a je stále hospitalizován na hematologii. Je pod nepřetržitým dohledem policie. Co bylo příčinou mužova útoku, policisté vyšetřují. Podle AKTU.cz mohly útoku předcházet spory mezi pacienty. Policie v pátek večer uzavřela vchod do nemocnice, kriminalisté na místě pracovali až do sobotních ranních hodin.

 

 

Po případu se okamžitě vyrojily otázky, jak je možné, že měl hospitalizovaný muž u sebe střelnou zbraň, i když podle všeho legálně drženou. Bezpečnostní opatření ale podle ředitele pražské vinohradské nemocnice zvýšit nelze.

 

"Nemocnice musí být 24 hodin denně a 365 dní přístupná komukoli, kdo může být potenciálním pacientem. Zatím ta bezpečnostní opatření nejsou rozvinuta tak, abychom uměli eliminovat třeba vnos zbraní nebo výbušnin," řekl Radiožurnálu ředitel vinohradské nemocnice Robert Grill.

 

 

Areál nemocnice je navíc podle ředitele příliš velký a rozlehlý. Udržet v něm stoprocentní bezpečnost se tedy zdá nemožné. K hrůznému incidentu se vyjádřil také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Nad celou situací vyjádřil lítost.

 

"Noční událost ve vinohradské nemocnici mě velice mrzí. Děkuji sestrám za jejich pohotovou reakci a neskutečný projev statečnosti. Smekám před vámi! Doufám, že se stav zraněných pacientů brzy zlepší," napsal na svém twitterovém účtu.

 

Podívejte se na video od reportéra TN.cz:

 

mj TN.cz