Do NHL po patnácti letech vstoupil nový gólman ze Slovenska, sedmkrát inkasoval

Po patnácti letech do NHL vstoupil další, v pořadí už pátý slovenský gólman. Premiéra Adama Húsky v zápasu New York Rangers vs. Colorado ovšem skončila hořkou porážkou. Rodák ze Zvolena, který oblékl dres Rangers, inkasoval hned sedmkrát.

Zatímco v současnosti v NHL figuruje hned pět českých gólmanů – Vladař, Vejmelka, Vaněček, Mrázek, Rittich, slovenskou brankářskou školu reprezentovalo pět zástupců za celou historii ligy. Tím posledním je Adam Húska, který si odbyl debut v noci z 8. na 9. prosince.

24letý brankář, který poslední sezóny strávil na farmě v týmu Hartford Wolf Pack, se stal prvním debutujícím slovenským gólmanem v NHL za posledních patnáct let. Před ním do NHL vstoupil v roce 2007 Jaroslav Halák, který nyní jako gólmanská dvojka hraje za Vancouver Canucks.

Slovenští gólmani v NHL:

Adam Húska – debut 8. prosince 2021

Jaroslav Halák – debut 18. února 2007

Peter Budaj – debut 8. října 2005

Rastislav Staňa – debut 14. listopadu 2003

Jan Lašák – debut 28. prosince 2001

Slovenský gólman, který byl týmem Rangers draftovaný v roce 2015, ale neměl NHL premiéru vůbec jednoduchou. Do brány se postavil proti nejofenzivnějšímu týmu v lize, o tom svědčí i pozápasová statistika střel. Jeho spoluhráči museli být navíc po zápase z předešlého dne značně unaveni.

Húska předvedl úctyhodných 32 zákroků, z toho 18 hned v první třetině. Přesto puk ze sítě tahal celkem sedmkrát. Hlavně v druhé třetině se soupeř utrhl, když nasázel hned pět gólů. Debut 24letého odchovance Zvolena tak skončil prohrou 3:7.

Nicméně slovenský talent rozhodně ukázal, že do NHL patří, a mnohokrát unavené Rangers podržel. Uvidí se, jestli pátý zástupce slovenské gólmanské školy v nejprestižnější hokejové lize naváže na úspěchy svých předchůdců.