Fotbal

Přesné notičky pro Chovance, Berbr ho měl ovládat jako loutku

Přesné notičky pro Chovance, Berbr ho měl ovládat jako loutku
Zdroj: Profimedia

Korupční skandály v českém fotbale stále neberou konce a na povrch vyplouvají další a další věci. Nikoho asi už nepřekvapí, že se týkají jména Roman Berbr. V celé kauze je zapojen ale také legendární Jozef Chovanec, kterého právě bývalý místopředseda údajně ovládal.

S novými informacemi ohledně Jozefa Chovance přišel web Seznam Zprávy. Právě redaktoři tohoto webu měli možnost nahlédnout do policejních spisů, ve kterých byly zveřejněny policejní odposlechy a zprávy mezi Romanem Berbrem a Jozefem Chovancem, tehdejším předsedou komise rozhodčích. O jejich blízkém přátelství se ví dlouho.

V policejních spisech je jasně vidět, jak si tehdejší místopředseda FAČR Berbr vodí bývalého reprezentanta jako loutku. Dá se říct, že Chovanec mu splnil každé přání. "Berbr psal Chovancovi, co kde má říkat, kdo budou členové jeho komise, kdo pomocní odborníci komise, s kým se má stýkat či mu psal scénáře, jak má jednat. Zároveň mu předával pokyny, že nesmí nikde sdělit, že se stýká s Romanem Berbrem," měl údajně poznamenáno policejní vyšetřovatel.

Související obsah

​Pojďme se podívat, jak konverzace mezi Berbrem a Chovancem vypadala. "Josef, když už si ten Hrubeš a Příhoda včera udělali ze všech pr**l, tak mám nápad. Co kolo, to prů**r s videorozhodčíma. Dej mě v po návrh na odvolání Hrubeše, stejně ho má připravené Filípek a já ho v ut na VV odvolám. Řízněte do toho, stejně tvůj nikdy nebude," stojí údajně ve zprávě Chovancovi, která byla poslaná 1. září 2018. Nutno říct, že Chovanec je Jozef, nikoliv Josef. Zmíněné PO znamená pondělí, UT úterý a VV výkonný výbor.

Na to prý přišla reakce: "Ahoj to je dobrý nápad.. Jsem v Liberci na zápase s Ostravou." A konverzace měla pokračovat: "D je taky pro a v po vydá Dukla něco na veřejnost a Šádek je podporuje…s*al bych na něj, nikdy již nebude náš," pokračoval prý Berbr. D v tomto případě značí Dagmar Damkovou, tedy Berbrovu manželku a tehdejší členku výkonného výboru.

Tyto zprávy se točily kolem utkání Sparty s Duklou, které letenský celek vyhrál 2:0 a tehdy sudí Pechanec neodpískal po ruce Martina Frýdka pokutový kop ve prospěch hostů. Navíc u videa sedící Příhoda byl zkritizován, že neposkytl hlavnímu rozhodčímu dostatečně průkazné záběry.

Související obsah

​Berbr ze své pozice absolutně neměl právo mluvit Chovancovi do práce, natož aby řešil odvolání Romana Hrubeše, který byl garantem VARu. Nakonec se mu ho odstranit podařilo. Vtipná situace ale přišla už s nástupem Chovance na post předsedy komise rozhodčích. Tehdy mu Berbr prý přesně nalinkoval jeho řeč.

"Jednání na VV: 1. Mam chuť to dělat - oslovil mě předseda 2. Chci přinést klid mezi rozhodčí a kluby 3. Řídit spíše managersky - obklopit se odborníky 4. Chci zlepšit postavení rozh (R) na mezinárodní scéně 5. Chci spolupracovat s nižšími složkami - Cechy + Morava (je úbytek R)," zněly údajně notičky. A podle zdroje Seznam Zpráv, kterým je jeden ze členů bývalého výkonného výboru, to Chovanec přesně takto odprezentoval.

To nebylo zdaleka vše. "6. Vytvořit mezi R dobrou pohodu. Do zvolení nepouštět žádná jména, kdyby někdo dotaz, skočím do toho a zastavím to. Po zvolení požádej cca o hodinu času - že jsi zatím při různých jednáních nikomu nic neslíbil, že to potřebuješ obvolat. Já do toho skočím a budu tě chtít na krátké jednání s předsedou a Zlámalem (jen Zlámal vše vybleje pak-počítej s tím)," psal prý dále Berbr. Zlámal byl tehdejší moravský místopředseda.

Související obsah

​Ani těmito zprávami to ale neskončilo. Následovala schůzka mezi dřívějším předsedou FAČR Malíkem, Berbrem, Chovancem a Zlámalem. I zde měl Chovanec přesně daný scénář. "Tam se tě zeptam, jaké máš jména a co by měli dělat - to co odpovíš, pak musí být stejné za hodinu, až budeš předkládat komisy 1. Chci místopředsedu, odborníka na R - s mezinárodní historií - Martin Wilczek 2. Chci odborníka, který povede delegáty - současný ligový delegát - Pavel Mareš 3. Chci odborníka na přestupky a video - specialistu - Romana Hrubeše," psal Berbr.

Jak to s Hrubešem dopadlo, to už víme z předchozího textu. Jasně dané úkoly ale pokračovaly dále. "4. Chci, aby sekretářem byl Patrik Filípek - zaměstnanec Reefere departmentu FAČRu. 5. Chci, spolupracovat a chtěl bych, aby občas přišla do KR - Dagmar Damková a to z důvodů mezinárodních rozhodčích 6. Chci, aby do KR pravidelně docházel jako šéf vzdělávání a šéf konvence UEFA - Miroslav Liba," doplnil Berbr. Liba byl tehdy členem výkonného výboru. Vše samozřejmě klaplo do puntíku přesně.

Související obsah

​Berbr údajně dával rozkazy i ohledně rozhodčích. "7. Chci od vás dnes, aby jste vzali na vědomí listinu hlavních R, listinu AR a listinu delegátů 8. Tyhle lidi jsem si vybral a chtěl bych, aby jste mě žádné jiné do KR nepodsouvali, takto bych chtěl začít. My s tím nahoře budeme souhlasit, ty pak půjdeš za Tulingrem a Filípkem, oni tě dají listiny R a pak pípneš, žes připraven a to samé řekneš na VV," zněl prý úkol pro Chovance.

"Klidně si to nech napsané, jen prosím, dodržme postup, jinak nám vznikne víš kvůli komu chaos. Citlivý dotaz může být na nasazování R na utkání - tvoje odpověď… chci to již i kvůli sobě a možnému spolčování se Spartou, stejně jako je to na UEFA, reefere department dá návrh do KR a KR shálí, nebo udělá změnu," bylo údajně Berbrem zmíněno v závěru.

Vypadá to tedy, že bývalý místopředseda měl pod palcem celou komisi rozhodčích, že jeho lidé delegovali na jednotlivá ligová utkání, aby to nemusel dělat přímo Chovanec, který dříve působil ve Spartě, a aby s ní nebyl spojován.

Související obsah

​Berbr prý zasahoval také do hodnocení jednotlivých rozhodčích. Psali si tehdy po zápase Plzně s Libercem, který skončil 4:1 pro Západočechy a Slavie s Teplicemi. Tento duel ovládli sešívaní 3:0.

Sudí Zbyněk Proske měl v prvním zmiňovaném zápase vyloučit Romana Hubníka z Viktorie, ale červenou viděl pouze Baluta z Liberce  za protesty. Ondřej Pechanec pak ve druhém utkání za stavu 0:0 odpískal hodně kontroverzní penaltu pro Pražany.

"Nehrotte tu situaci s Pechancem a Proskem…jen zitra normalne pojmenovat a tot vse…mame narodak, na tohle se**m, yes!!??" psal údajně Berbr Chovancovi. Odpověď? "OK, rozumím." Proske tehdy dostal trest na čtyři zápasy, poté se k soudcování vrátil. Pechanec zůstal nepotrestán.

Podle webu Seznam Zprávy stálo v policejním spisu také to, že Roman Berbr měl velmi nadstandardní vztahy s Viktorií Plzeň a v těchto sezónách také se Slavií Praha.

Roman Berbr byl letos tři měsíce ve vazbě:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události