Další sporty

Florbalová reprezentace má nového kouče. Přichází trenér mistrů světa

Florbalová reprezentace má nového kouče. Přichází trenér mistrů světa
Nový reprezentační trenér Jaroslav Berka | Zdroj: Alena Zapletalová

Dny finského trenéra Petriho Kettunena u české florbalové reprezentace jsou sečteny. Ačkoliv tým dotáhl na nedávno skončeném šampionátu v Helsinkách k bronzovým medailím, pokračovat nebude. Jeho místo převezme Jaroslav Berka, který dovedl juniorský výběr ke světovému titulu.

"Řešili jsme několik variant. Petri věděl již s předstihem, že po skončení mistrovství světa nebude na lavičce mužské reprezentace pokračovat. Zároveň jsme se domluvili, že tuto záležitost nebudeme veřejně prezentovat a umožníme celému týmu soustředit se plně na výkony v Helsinkách. Petrimu velmi děkujeme za odvedené služby a přejeme mu do budoucna hodně štěstí," řekl k výměně prezident Českého florbalu Daniel Novák.

Jednání ohledně nového kouče probíhala už od jara. Nakonec se Komise reprezentace rozhodla pro Jaroslava Berku, který dovedl juniorský tým k titulu mistrů světa letos v Brně. Ten se už dříve jako asistent trenéra mládežnické reprezentace podílel na bronzu z roku 2017 a také zlata z Halifaxu.

"Rozhodli jsme se pro koncepční a dlouhodobé řešení s úspěšným českým trenérem. Jaroslav Berka spoustu hráčů v současném kádru sám vedl a dobře je zná, zároveň ví, jaké jsou nároky na hru i vedení týmu na mezinárodní scéně. Je to mladý a perspektivní kouč, který zcela splňuje naše představy a očekávání směrem k této pozici," prozradil předseda komise reprezentace Václav Culka.

Související obsah

"Vést národní tým vnímám jako obrovský závazek a cítím motivaci vybudovat úspěšný tým s těmi nejvyššími ambicemi, které ovšem musí být podloženy reálnými schopnostmi a pracovitostí všech v týmu i okolo něj. Jsem hrdý na možnost být reprezentačním trenérem, je to velká pocta a zároveň zodpovědnost," okomentoval svou novou pozici Berka.

Jeho trenérský tým doplní kolegové z juniorské reprezentace Marek Vojta a Joonas Naava. Posledním do party je Pavel Brus, který u seniorského výběru působil už v roce 2019. Berka se mimo jiné stane také sportovním manažerem reprezentace. "To znamená, že zaštítí fungování reprezentačního úseku z hlediska sportovní koncepce a bude se podílet na zkvalitňování procesu přípravy národních týmů s ohledem na aktuální trendy a potřeby," popsal funkci Daniel Novák.

Berka do této doby působil i v pražské Spartě, kde zastával funkci sportovního ředitele. Tam ale končí a bude se tak plně věnovat novým reprezentačním povinnostem. Jeho práce pro Český florbal začne v lednu. Jeho místo u juniorů převezme Matěj Klucho.

Na letošní bronzové medaili má podíl i Filip Langer, kterého jsme vyzpovídali už před mistrovstvím světa:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události