Fotbal

Libanonci by se v Česku prosadili. Fandím Spartě, Hložek by měl odejít, říká Hašek

Libanonci by se v Česku prosadili. Fandím Spartě, Hložek by měl odejít, říká Hašek
Český fotbalový trenér Ivan Hašek, který vede reprezentaci Libanonu Zdroj: Profimedia.cz

Ivan Hašek letos v létě přijal nabídku na trénování národního týmu Libanonu a stále s týmem sní o postupu na mistrovství světa v Kataru přes baráž. Dodává, že by se jeho svěřenci v české lize prosadili a neskrývá sympatie k týmu, kde toho prožil nejvíce - pražské Spartě.

Ivan Hašek během hráčské kariéry vyhrál se Spartou hned osm titulů a uspěl i jako trenér. V posledních letech vedl například celky ve Spojených arabských emirátech či v Kataru, kde se bude za rok konat mistrovství světa ve fotbale. 

Libanon sní o postupu na tuto velkolepou akci, asijská kvalifikace je za polovinou a Haškův celek má stále šanci kvalifikovat se alespoň do baráže. Osmapadesátiletý trenér povídá o Bejrútu, Spartě, Hložkovi, Schickovi i o tom, jak probíhá nominace do reprezentačního kádru. 

Jak došlo k podpisu smlouvy s reprezentací Libanonu?
S kamarádem manažerem, který je libanonského původu, jsme spolu mluvili a on se mě zeptal, zda by mě tato nabídka zajímala, a mě to zajímalo. Je to reprezentace bojující o mistrovství světa. Později jsem se spojil s fotbalovým svazem, domluvili jsme se a bylo to hotové.

Snem je nejspíše kvalifikace na světový šampionát. Jak se vám aktuálně daří?
Kvalifikace je rozehraná a jsme kousek za půlkou a nyní jedno místo od baráže. Jsme největší outsideři a držíme se, že máme stále šanci na postup. Kluci se dávají dohromady a cítí, že by mohli o světový šampionát zabojovat. Írán a Jižní Korea jsou od nás odskočené. Žijeme a všichni pro baráž děláme maximum.

V minulosti jste působil ve Spojených arabských emirátech či v Kataru. Pomohla vám reputace k získání aktuálního angažmá? 
Nevím, jestli reputace, ale mám poměrně obsáhlý fotbalový životopis. Být trenérem reprezentace známé země, jako je Libanon, i když ne tolik fotbalové, je pro mě čest. Já to přivítal. Je výzva, když vám dá někdo důvěru. I přesto, že je v zemi několik libanonských trenérů, mohli si vybrat i někoho z jiných zemí. Vážím si toho a snažím se udělat co nejlepší práci.

Související obsah

Zvládl jste již poznat libanonskou kulturu? A jak trávíte volný čas během reprezentačních akcí?
Většinu času v Libanonu trávím, bydlíme společně s asistentem Miroslavem Jirkalem blízko svazu a jsme tam často. Jinak jsme na hotelu, který je kousek od pobřeží a Bejrút je nádherné město. Země je v ekonomické, finanční i energetické krizi. Nic to nemění na tom, že je to nádherná země, a kluci přijíždějící ze zahraničí jsou pyšní, že hrají za národní tým, a na hřišti je to znát.

Jak probíhá domluva v kabině? Zvládáte komunikaci v arabštině, anebo fungujete na anglickém jazyku?
Já arabsky moc nemluvím, pár pokynů zvládnu. Je to pro mě novinka, protože poprvé v životě trénuji v angličtině, což jsem si chtěl vždycky zkusit. Jsem rád, že tady ta možnost je, neustále se musím učit nové věci, takže dělám i pokroky v angličtině. Při rozhovorech navíc mohu použít i francouzštinu, Libanonci mluví několika jazyky a právě francouzština je po arabštině a angličtině třetím jazykem.

Jak probíhá nominace na reprezentační srazy? Jezdíte sledovat zápasy, nebo máte nějaký určitý výběr, který povoláváte dokola? 
Snažíme se vybrat ty nejlepší hráče, kteří v zemi jsou, a kteří podávají dobré výkony. Ať už jde o zahraničí, či o domácí ligu. Koukám na každý zápas, sleduji i přípravné zápasy a občas zavítám i na trénink, abych měl o hráčích přehled. Snažíme se vidět co největší počet ligových duelů a co se týče zahraničí, sledujeme všechny Libanonce přes aplikaci, kde vidíme všechny údaje. Navíc je tu možnost oslovit i hráče, kteří mají libanonské předky, aby v budoucnu za reprezentaci hráli, dokonce máme některá jména v hledáčku. Většinou máme hráče z Kataru či ze druhé švédské soutěže, ze špičkových lig ale nemáme nikoho.

Ivan Hašek, trenér reprezentace Libanonu Zdroj: Profimedia.cz

Máte v kádru hráče, kteří by zvládali hrát i v české nejvyšší soutěži?
Stoprocentně. Máme tam pár hráčů, kteří by mohli hrát naši ligu. Hrajeme zápasy s kvalitním Egyptem či Jižní Koreou, a i když naši hráči nehrají nejvyšší soutěže v zahraničí, tak si myslím, že mají někteří fotbalisté kvalitu na to, aby v české lize obstáli.

Zvládáte sledovat českou ligu? 
Sleduji všechny zápasy, když mám čas. Nejvíce mě zajímají zápasy Sparty, Slavie, Plzně a Bohemky.

Vy jste ve Spartě dlouhodobě působil. Jak to vidíte v letošním boji o titul, má Sparta kvalitu na to, aby utnula nadvládu Slavie? 
Zápasů je ještě dost a myslím si, že se bude rozhodovat až po tom posledním. Šance pro první tři týmy je hodně vyrovnaná a stejná. Není tam nikdo, kdo by odskočil, a myslím si, že jaro bude hodně zajímavé. Jak pro fanoušky, tak i samotné hráče. Je to vyrovnané, což je pro celý český fotbal dobré. Netroufnu si říci, kdo na tom bude lépe, přeji si ale výhru Sparty. Budu jí na jaře fandit.

Hodně se v posledních měsících skloňuje jméno Adama Hložka. Měl by podle vás odejít do zahraničí? Je na to už připraven?
Bylo by dobré, kdyby odešel, aby našel nový impuls. Bylo by navíc skvělé, kdyby další hráč z Česka, navíc mladý, měl možnost vyvíjet se v nějakém velkém a vyspělém klubu. Pro jeho osobní rozvoj i reprezentaci by to bylo jedině dobře.

Související obsah

V minulosti jste působil i na lavičce české reprezentace. Jak vidíte šance národního týmu v náročné baráži o mistrovství světa? 
Baráž je náročná pro každého a já si myslím, že šance jsou v každém utkání 50 na 50. Z minulosti víme, že zápasy se Švédskem byly pokaždé vyrovnané a oba celky mají stejnou šanci na postup. To samé by platilo v případě postupu a v duelech s Polskem či Ruskem. Nemyslím si, že bychom se měli něčeho bát, naopak do utkání je potřeba jít s čistou hlavou a já bych to klukům moc přál. Nedávno jsem v Kataru byl na Arabském poháru, kde hrály nejlepší země z okolí a myslím si, že mistrovství světa bude na špičkové úrovni.

Rozdílem by mohla být osobnost Patrika Schicka, který má výbornou formu v Bundeslize a na čele střelecké produktivity nahání Roberta Lewandowského...
V Bundeslize sleduji jen Leverkusen, a to právě kvůli Schickovi. Je to jeho rok a měl by využít šance, že má střeleckou formu v lize i reprezentaci. Měl by se posunout ještě do špičkovějšího a světového klubu. Má vše před sebou, je to mladý kluk. Vrchol jeho klubové kariéry je ještě před ním.

Blíží se Vánoce. Kde a jak je budete trávit?
Zrovna jsem přijel na pár dní do Česka a budu doma, jinak většinu času trávím v Bejrútu. Mám smlouvu do konce března, takže kdyby se podařila baráž, tak bych tam zůstal ještě déle.

Ivan Hašek v minulosti kandidoval i na předsedu českého fotbalového svazu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události