Další sporty

Šachový král Carlsen padl. Na turnaji o 1,3 milionu ho porazil 17letý talent

Šachový král Carlsen padl. Na turnaji o 1,3 milionu ho porazil 17letý talent
Zdroj: profimedia.cz

Šachový velmistr, úřadující šampion a snad nejlepší šachista poslední dekády Magnus Carlsen nečekaně padl. V disciplíně rychlé hry jej porazil teprve 17letý talent z Uzbekistánu Nodirbek Abdusattorov. A největší vítězství kariéry nakonec přetavil i v titul světového šampiona rychlého formátu hry.

Carlsen, který na přelomu listopadu a prosince obhájil titul mistra světa, když porazil rivala Jana Něpomňaščije, ve Varšavě obhajoval titul v rychlém formátu tzv. rapid chess. Ten získal hned třikrát, naposledy v roce 2019.

Na cestě za obhajobou ho ale v 10. kole překvapil teprve 17letý šachista z Uzbekistánu Nodirbek Abdusattorov. Norský velmistr při pohledu na bezvýchodnou situaci kapituloval.

Mladý šachista měl po senzaci jen slova pokory. “Měl jsem štěstí, on mohl jít jen po remíze. Zápas byl vyrovnaný až do konce,“ komentoval zápas, který označil za: “obrovské vítězství“.

Vítězství jej s 8/10 body katapultovalo do čela turnaje a ve finálovém blitz tiebraku porazil dalšího velmistra, Carlsenova soka, Jana Něpomňaščije. Turnaj zakončil se skóre 9,5/13. Carlsen se kvůli bodovému systému do play-off nedostal a skončil třetí. Mezi ženami vyhrála Ruska Alexandra Kostěňuková.

Uzbek porážkou dvou obrovských jmen současného šachu šokoval svět, stal se nejmladším šampionem v rapid šachu v historii, a navíc si odnesl prize money v hodnotě 60 tisíc dolarů, tedy přes 1,3 milionu korun.

Související obsah

Při formátu rapid měl každý hráč na své tahy 15 minut, po dokončení tahu a stisknutí hodin mu bylo přidáno 10 sekund k dobru. V disciplíně blitz má hráč na své tahy 3 minuty a po dokončení tahu získá sekundy 2.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události