Motorsport

Slavný Dakar odstartoval prologem. Macík si v kamionech vyjel desítku

Jezdec Martin Macík při prologu na Dakaru Zdroj: profimedia.cz

Slavná dakarská rallye odstartovala 19kilometrovým dlouhým prologem. Z kamionů si nejlépe vedl osmý Martin Macík, na 11. místě pak skončil Aleš Loprais. V motocyklech se pak na 14. místě umístil Martin Michek.

44. ročník prestižní Rallye Dakar započal prologem na 19 kilometrů, při kterém rozdíly jezdci nebyly příliš výrazné. Osmý Martin Macík tak na vítězného Nikolajeva ztratil 41 vteřin, Loprais pak 50 sekund. Do cíle pak dojel také třináctý Vrátný, třicátý Šoltys a na 38. místě byl Tomeček.

Na krátké úvodní trati se pak dařilo také čtyřkolkám. Pátý byl Tomáš Kubiena, na 15. místě pak skončil Zdeněk Tůma, který po vynásobení nabral ztrátu na prvního Andujara přes 17 minut. "Musím si rozmyslet strategii v nastavení motoru, zejména při výjezdu dun. Není to zatím moc zdárně převodované. Zároveň je ale potřeba myslet na trvanlivost pohonné jednotky. „Jinak jsem měl z dun dobrý pocit, co se týče stroje. Musím si na ně více zvyknout a budu se posouvat dopředu," prohlásil Tůma z týmu BARTH Racing.

​V motocyklech bral 14. místo Martin Michek, který na nejlepšího Sanderse ztratil přes čtyři minuty. V třetí desítce pak byl Jan Brabec (32. místo) a Milan Engel (39. místo). David Pabiška pak skončil padesátý osmý.

Martin Prokop pak byl v kategorii automobilů na šestnáctém místě se ztrátou na prvního Násira al-Attíju 1 minuta a 18 vteřin.

​Na Dakaru pak startuje také matador Josef Macháček, který navíc obhajuje loňské vítězství v kategorii lehkých prototypů. V prologu byl zkušený jezdec na 20. pozici.

Slavný Dakar postihla před začátkem smutná zpráva, když zemřel legendární závodník Karel Loprais: