Motorsport

V dunách jsem v neděli pohořel, smutnil čtyřkolkař Tůma. Ztrácí téměř dvě hodiny

V dunách jsem v neděli pohořel, smutnil čtyřkolkař Tůma. Ztrácí téměř dvě hodiny
Čtyřkolkař Zdeněk Tůma na Rallye Dakar Zdroj: BARTH Racing

Čtyřkolkař Zdeněk Tůma se v nedělní etapě Dakaru protrápil do cíle. Po skvělém začátku začal bloudit a nabral velkou ztrátu. Na prvního Kanciuse ztrácí nyní téměř dvě hodiny.

"Zhruba na třicátém kilometru jsem se musel vracet zpátky pro jeden bod. To jsem ještě netušil, co mě čeká dál. Na 256 kilometrech jsem se motal určitě přes hodinu. Co jsem hledal, tak jsem patrně nenašel. Už jsem byl celkem nedočkavý, chtěl jsem dál, ale nevěděl kudy. Pak jsem už odjel a bylo mi jedno, jestli ten bod mám nebo ne. V dunách jsem v neděli pohořel," vysvětloval svou situaci Zdeněk Tůma, který dojel v druhé části první etapy na 11. místě. Celkově však ztrácí hodinu a 55 minut na vedoucího Litevce Laisvydase Kanciuse.

Kromě toho, že se český čtyřkolkař týmu BARTH Racing ztratil, musel se stejně jako ostatní závodníci vyrovnat s těžkým počasím. "Ráno tady pršelo, bylo to mokré a těžké. Přes den to začalo usychat, pak byl písek rozježděný, bořilo se to v něm." popisoval Tůma nedělní etapu. 49letý jezdec ale věří, že ztrátu v následujících dnech ještě smaže. "Jsme na začátku a v tom dalším průběhu bude určitě možnost čas zase stáhnout."

Související obsah

​Ještě hůře dopadl v neděli závodník Tomáš Kubiena, který po úvodním pátém místu tentokrát dostal patnáctihodinovou penalizaci a v průběžném pořadí je čtyřkolkař poslední.

Organizátoři slavného závodu museli sáhnout ke změně programu. Kvůli dešti a povodním se nepojede pondělní maratonská etapa, při které závodníci spí jinde než mechanici. Pojede se pouze klasická rychlostní zkouška. "Pojedeme zhruba 180 kilometrů na start, pak 338 kilometrů bude činit etapa. Na závěr nás čeká 270 kilometrů přejezdu. Bude to náročné. Jsem ale rád, že se uvidím v bivaku s týmem," uzavřel Zdeněk Tůma.

Související obsah

Před startem Dakaru přišla smutná zpráva, zemřel legendární závodník Karel Loprais:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události