Hokej

Údiv v Rusku. Trenérem Petrohradu se stal syn miliardáře a přítele Putina

Údiv v Rusku. Trenérem Petrohradu se stal syn miliardáře a přítele Putina
Roman Rotenberg převzal hokejisty Petrohradu Zdroj: Profimedia.cz

Překvapení a spekulace o protekci. Takové reakce vyvolalo v Rusku jmenování nového trenéra hokejového Petrohradu. Po konci Valerije Bragina se totiž na lavičku postavil Roman Rotenberg, syn miliardáře a blízkého přítele prezidenta Putina. V hokeji se sice nový kouč SKA pohybuje dlouho, s trénováním však má takřka nulové zkušenosti, a tak se rojí domněnky, že jeho výběr nebyl úplně košer.

V ruském hokeji panují hodně podivné pořádky. Naposledy se o tom přesvědčili fanoušci Petrohradu, který byl po odvolání Valerije Bragina bez trenéra. To ale netrvalo dlouho a zástupci klubu jmenovali nového kouče. Překvapivě se jím stal Roman Rotenberg, syn miliardáře Borise Rotenberga, který patří do okruhu dlouholetých blízkých přátel ruského prezidenta Vladimira Putina. 

Asi není náhodou, že prezidentem slavného petrohradského celku je další oligarcha Gennadij Timčenko, jenž rovněž patří mezi Putinovy přátele. SKA navíc dotuje vysokými částkami státem kontrolovaný kolos Gazprom. Přátelské vazby tak nejspíš rozhodly i o novém trenérovi. 

Roman Rotenberg totiž rozhodně nemohl zaujmout zkušenostmi či úspěchy. A to i přesto, že působí v rámci ruského hokeje v řadě funkcí. Figuruje na místě generálního manažera ruské reprezentace, je místopředsedou ruského hokejového svazu i viceprezidentem Petrohradu. Navíc funguje jako jeden z ředitelů Kontinentální hokejové ligy a založil spoustu firem, jež jsou zaměřeny na sport, marketing a média. Mimo sport je také viceprezidentem Gazprombank.

Související obsah

​Z pohledu trénování má ale jen teoretickou erudici. Podle informací ruských médií získal trenérský diplom nejvyšší kategorie na univerzitě na Sibiři. Profesionální hokej ale nikdy nehrál a do doby uvedení do funkce kouče Petrohradu odtrénoval jediný zápas. V minulé sezoně se postavil na střídačku místo Bragina, jenž onemocněl covidem-19.

Čtyřicetiletý Rus své jmenování okomentoval tak, že v KHL viděl už 800 utkání, a má tak týmu co nabídnout. Jako kouč se navíc přirovnal k fotbalovému Josému Mourinhovi. V hokejových kuloárech však vzbuzuje spíše rozpaky a rozjíždí debaty o protekci.

Ve Finsku platí úplně jiné pořádky než v Rusku. Jak na severu Evropy vychovávají hokejisty, promluvil trenér Jalonen:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události