Motorsport

Nejlepší Čech na Dakaru: Tohle se už nemusí opakovat, je to splněný sen

Nejlepší Čech na Dakaru: Tohle se už nemusí opakovat, je to splněný sen
Zdeněk Tůma se svým týmem Zdroj: BARTH Racing

Slavný a hlavně náročný Dakar v roce 2022 je minulostí. Nejlepším českým závodníkem se stal čtyřkolkář Zdeněk Tůma, který si dojel pro celkové čtvrté místo. Zkušený jezdec pronesl, že si splnil sen.

V jeho kategorii celý Dakar dokončila pouze třetina závodníků a čtvrté místo je pro Zdeňka Tůmu splněným snem.  "Je to super. To se ani nedá vyjádřit slovy, že se povedlo takové krásné umístění. Až na pár drobností se mi tentokrát vyhnuly větší problémy. Splnil se mi sen," pronesl po dokončení celého pořadu. 

Pro devětačtyřicetiletého závodníka jde o kariérně nejlepší umístění. Před dvěma lety dosáhl na devátý flek, nyní se posunul o pět pozic nahoru. "Před startem jsem si přál být do pátého místa, a to se povedlo. Samozřejmě člověka drobet mrzí, že to není bedna, ale dobře si uvědomuju, že ta konkurence je tady obrovská, a že kdyby spoustu soupeřů nezastavily technické potíže, že by to takhle vysoko asi nebylo. Takové umístění se už nemusí opakovat," zářil po poslední etapě nejvýše postavený český závodník. 

Související obsah

​"Byl jsem na Dakaru počtvrté a musím říct, že tolik závodních kilometrů jsem na něm ještě asi nezažil. Únava na mě začala padat už před dnem volna, takže ty dny po něm byly kruté. Vyčerpaný jsem asi i teď, ale hřeje mě to čtvrté místo, takže si to moc neuvědomuju," pokračoval Tůma, který absolvoval nakonec více než 8 000 kilometrů. 

V kategorii čtyřkolek dokončila jen třetina závodníků. Tůma dojel do cíle díky precizní jízdě a dobré navigaci. "Hodně jsem si vše hlídal. Věděl jsem, že nesmím nic podcenit. Velkou roli hraje samozřejmě i štěstí. Taky jsem měl trochu namále. Trápil mě naprasklý rám a na konci jedné etapy mi odešlo těsnění. Cákalo to z toho, ale včas jsme to s mechanikem podchytili a naštěstí to vyřešili. Daky mě podržela a dovezla do cíle," zakončil brzy padesátiletý závodník Tůma.

Ekvádorec Juan Puga věnoval Michkovi na Dakaru kolo:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Sparta v přípravě opět zvítězila, vyšlápla si na Rostov

Fotbalisté pražské Sparty vyhráli v přípravě na jarní část sezony i druhý zápas, když na soustředění ve španělské Marbelle porazili ruský Rostov 2:0. Do sítě 14. týmu ruské ligy se trefil Haraslín a druhý gól byl vlastní. A to v podání Aleksandra Mukhina.