Tenis

Djokovič byl hrozbou pro veřejné zdraví. Pravidla jsou pravidla, řekl premiér

Djokovič byl hrozbou pro veřejné zdraví. Pravidla jsou pravidla, řekl premiér
Zdroj: Profimedia.cz

Kauza ohledně účasti tenisové superstar Novaka Djokoviče na Australian Open už je sice u konce, přesto ještě doznívá. Srbský sportovec už sice Austrálii opustil, na rozhodnutí o jeho deportaci ale stále reaguje spousta fanoušků, politiků i dalších sportovců. K situaci se vyjádřil i australský premiér Scott Morrison, který znovu a jasně vysvětlil, proč musel "Djoker" ze země odletět. K němu se přidal i ministr pro imigraci Alex Hawke.

"Je to jednoduché. Je to o někom, kdo se snažil přijet do Austrálie a nedodržel vstupní podmínky na naší hranici. O tom to je," uvedl předseda australské vlády Scott Morrison, aby odůvodnil rozhodnutí deportovat Novaka Djokoviče z Austrálie. To padlo v neděli u federálního soudu a Srb se musel rozloučit s obhajobou titulu na Australian Open a definitivně se ze země protinožců pakovat.  

Ve stejný den večer nastoupil na letadlo a přes Dubaj zamířil domů do Bělehradu. Na australské rozhodnutí zareagoval i srbský prezident Aleksandar Vučič, který verdikt soudu označil za frašku. 

Související obsah

​Vodu do ohně ještě přilil australský ministr pro imigraci Alex Hawke. Ten totiž řekl, že Djokovič de facto splnil všechny dané podmínky, na základě kterých by měl mít možnost v Austrálii zůstat. Zároveň ale uvedl, proč pro něj nebyly dostačující. 

"To, že předpokládám, že má v současnosti důvod, proč se nenechat očkovat, nakonec neovlivňuje mé uvažování o zdraví a pořádku," řekl podle The Guardian o tenistovi, který v prosinci prodělal covid-19 a na kontinent cestoval s výjimkou, při níž nepotřeboval očkování. Hawke ale také přiznal, že se Srb nepokusil záměrně porušit žádný australský zákon.

"I když budu předpokládat, že pan Djokovič neporušil žádné zákony (kdy jeho agent říká, že je na vině on), jsem stále znepokojen, protože cestovní prohlášení do Austrálie jsou důležité dokumenty a informace v nich by neměly být nepravdivé," pronesl k tomu, že Djokovič lhal ohledně svého cestování před příjezdem do Austrálie.

Vízum bylo světové tenisové jedničce prý nakonec zrušeno kvůli jiným důvodům. Hlavním argumentem byl fakt, že Djokovičova přítomnost v Austrálii by mohla představovat zdravotní riziko pro australskou komunitu, a navíc by mohla podporovat nálady proti očkování. Hawke tak využil pravomoci podle paragrafu 133C, jímž Srba nechal vyhostit na základě ochrany veřejného zdraví i zájmů obyvatel.

Související obsah

"Pravidla jsou pravidla," doplnil ministerský předseda Morrison, jenž se rovněž zmínil o tom, že tříletý zákaz vstupu do země, který by měl pro Djokoviče  platit, se může změnit. 

"Nebudu nic z toho nějak podmiňovat a ani říkat nic, co by ministrovi neumožnilo uskutečnit různé hovory, které se musí uskutečnit. Chci říct, že to trvá po dobu tří let, ale je tu příležitost, aby se za patřičných okolností vrátil a o zrušení zákazu se uvažovalo."

Jednání svých kolegů zkritizovala mluvčí pro vnitřní záležitosti a imigraci Kristina Keneallyová. Ta prohlásila, že vláda neměla Djokovičovi v první řadě vízum nikdy udělit. "Je to série nevynucených chyb ze strany pana Morrisona a na našich hranicích je nepořádek. Nyní je to kvůli jeho blábolům mezinárodní ostuda" nebrala si servítky.

A měla pravdu. Novak Djokovič byl zadržen hned po příjezdu do země a umístěn do detenčního hotelu, kde panují příšerné podmínky. Na nějakou dobu mu dokonce zabavili mobil či kufry. O jeho osudu následně rozhodoval soud, který věc rozsoudil ve prospěch hvězdného tenisty. Hawke pak jako ministr pro imigraci vízum i tak zrušil. Djokovič později neuspěl s odvoláním u federálního soudu a spor definitivně prohrál.

Tenista Novak Djokovič definitivně prohrál spor s australskou vládou a byl deportován:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události