Další sporty

Tři PCR testy předem. Co dalšího čeká na Čechy před odletem na ZOH?

Tři PCR testy předem. Co dalšího čeká na Čechy před odletem na ZOH?
Zimní olympijské hry v Pekingu se blíží Zdroj: Profimedia

Česká olympijská výprava odlétá do Pekingu ve čtvrtek 27. ledna a přiletí do Číny o den později. Ještě než letadlo vzletí, musí sportovci dodržet řadu protiepidemických opatření, aby minimalizovali riziko, že během her budou pozitivně testováni. Na tiskové konferenci o tom promluvila doktorka Jarmila Rážová, předseda ČOV Jiří Kejval, šéf výpravy Martin Doktor a šéflékař Jiří Neumann.

Zimní olympijské hry v Pekingu se nezadržitelně blíží. Startují v pátek 4. února a česká výprava se do centra konání přesune s týdenním předstihem. Po negativních zkušenostech loňských olympijských her v Tokiu se vedení výpravy rozhodlo pro přísnější opatření.

"Očkování na olympiádu je povinné, organizátoři povolují různé výjimky, ale my jsme si řekli, že ne. Že pojedou jen plně očkovaní, kteří budou mít alespoň dvě dávky. Více jak 50 % našich sportovců má i třetí dávku. Z českých sportovců nebyl nikdo, kdo by se nechtěl očkovat, jako tomu bylo například v případě Djokoviče," ubezpečuje předseda ČOV Jiří Kejval. 

Ještě před odletem ale musí sportovci absolvovat tři PCR testy. "Podle pravidel testujeme dvakrát, 96 a 24 hodin před odletem. My budeme testovat i speciálně hodinu před nástupem do letadla. Do repertoáru jsme zařadili i samotný odběr z úst a nosu do jedné zkumavky. Bude se testovat na 42 cyklů. Máme přísnější nastavení než v Číně, kde mají 40 cyklů. V Číně budou sportovci testováni každý den," popisuje šéflékař Jiří Neumann.

Související obsah

​Kejval ale upozorňuje, že ani negativní test těsně před nástupem do letadla nezaručuje, že sportovec po příletu do Pekingu nebude negativní. "Je tady dvouprocentní šance, že člověk, který bude PCR negativní hodinu před odletem, bude po příjezdu do Číny pozitivní. To se může jevit jako marginálie, ale při počtu 160 lidí v letadle to jsou 3–4 sportovci, což je strašně moc," varuje předseda ČOV.

Skeptická je i doktorka Jarmila Rážová. "Očekávat, že nikdo nebude při nástupu do letadla nakažený, je velmi eufemistické."

Nicméně česká výprava udělá všechno pro to, aby samotný let proběhl co nejbezpečněji. Letadlo, které do Pekingu poletí, má kapacitu 257 míst, ale bude mít jen 160 pasažérů, tudíž bude možné dodržovat rozestupy. 

Související obsah

"Všechny členy výpravy vybavíme respirátory, budeme dodržovat rozestupy, dezinfekci. Personál bude otestován i naočkován. Toalety budou rozdělené na skupiny, jíst se bude na skupiny. Tašky si budou sportovci fasovat jednotlivě. Všichni sportovci budou instruovat rodinné příslušníky," vysvětluje šéf výpravy Martin Doktor. 

A kdo bude zodpovědný za to, že všichni pasažéři v letadle dodrží všechna potřebná opatření? "Nechali jsme si udělat právní rozbor, kdo zodpovídá za dodržování opatření v průběhu letu. Letadlu velí kapitán, který má posádku, která o tom rozhoduje. Oni rozhodují, naše pravidla budou kontrolovat a také dodržovat. Kdyby došlo k situaci, že někdo odmítne pravidla dodržovat, budeme to řešit, ale rozhodně ne nějakým nouzovým přistáním. Nedovedu si ale představit, že by si někdo dovolil sundat roušku, protože všichni budou vystrašení," je si jistý Kejval. 

Na tiskové konferenci se řešila i varianta, jaký bude postup, pokud nějaký sportovec těsně před odletem do Pekingu prodělá covid. "V případě, že v posledních 30 dnech před odletem onemocní covidem, musí absolvovat speciální proceduru, která čítá pět PCR testů. Nicméně včera došlo ke změně, že posledních pět dnů před odletem absolvují test každý den," řekl Neumann.

Související obsah

​Tato situace se aktuálně týká i šesti českých hokejistů, kteří hrají v KHL, ale tiskový mluvčí českého hokeje Zdeněk Zikmund odmítl říci, o koho se jedná. Podle Neumanna ale hráči mají pořád šanci, že se olympijských her zúčastní. "Dá se to stihnout, ale musí mít těch pět negativních testů před odletem a musí počítat s pozdějším odletem," říká šéflékař českého týmu. Podle Doktora pak může být problém s nominací, která se musí odevzdat s předstihem, ale dají se v ní ještě dělat změny. 

Podle doktorky Jarmily Rážové také celou situaci výrazně zkomplikoval nástup omikronu. "Jsme asi v nejhorší situaci za celou dobu pandemie v České republice. Hodnoty překračují přes 30 tisíc nakažených. Varianta omikron změnila všechna pravidla. Velmi rychle se šíří, ale nedělá těžké průběhy onemocnění. Klesají počty lidí v nemocnicích. Nicméně je velmi nakažlivá a dělá lehký nebo bezpříznakový průběh. Při jakémkoliv možném nedodržení opatření se zvyšuje možnost nakažení," upozorňuje. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události