Tenis

Kde je Pcheng Šuaj? Aktivisté oblékli speciální trička, zasahovala i policie

Kde je Pcheng Šuaj? Aktivisté oblékli speciální trička, zasahovala i policie
Čínská tenistka Šuaj Pcheng Zdroj: Profimedia

Tohle sem nepatří. Zástupci Australian Open zakázali aktivistům, kteří navštěvují zápasy na prvním grandslamu sezony, aby nosili trička na podporu tenistky Pcheng Šuaj. Na fanoušky ve speciálním oděvu dokonce zavolali policii a zdůraznili přání, aby se návštěvníci vyvarovali jakýchkoliv dalších politických projevů. Čínská hráčka na čas zmizela loni na podzim poté, co nařkla jednoho z politiků ze sexuálního obtěžování. Teď o sobě dává vědět jen velmi zřídka, zpravidla skrze státem spravovaná média.

Ta kauza ani po měsících neutichá. Čínská tenistka Pcheng Šuaj na podzim obvinila bývalého čínského vicepremiéra vlády ze sexuálního obtěžování a následně na nějakou dobu zmizela. Svět se okamžitě začal ptát, kde může sportovkyně být. Nechyběly ani teorie o tom, že ji čínská vláda umlčela.

V prosinci však dvojnásobná grandslamová šampionka ve čtyřhře vystoupila ve videu, kde své tvrzení označila za nedorozumění a sexuální obtěžování popřela. Fanoušci si přesto nadále kladou otázky, zda ji k prohlášení někdo nedonutil a jestli ji nevězní nebo nehlídají.

Mezi tenisovými příznivci se proto zvedla vlna podpory. Na Australian Open někteří vyrazili s tričky, která mají neustále podněcovat vyšetřování případu. Na zadní straně trička je otázka "Kde je Pcheng Šuaj?", tu přední zdobí portrét tenistky s textem "Wanted", tedy "hledá se".

Související obsah

​Místo toho, aby si mohli užít zápasy a projevit svůj názor, si museli aktivisté trička svléknout. Představitelé turnaje na ně totiž zavolali policii. "Neříkám, že nemůžete mít takové názory, ale Tennis Australia zde určuje pravidla," řekl policista aktivistům, když jim nařídil trička sundat.

Zástupci Tennis Australia své jednání odůvodnili tím, že politika na první grandslam sezony nepatří. "Podle našich podmínek vstupu nepovolujeme oblečení, transparenty nebo nápisy, které jsou komerční nebo politické," uvedlo tiskové oddělení organizace podle listu The Guardian.

Tenisoví funkcionáři však zároveň přiznali, že bezpečnost tenistky je pro ně primární. "Bezpečnost Pcheng Šuaj je naším hlavním zájmem. Pokračujeme ve spolupráci s WTA a globální tenisovou komunitou, abychom její situaci vyjasnili. Uděláme vše, co je v našich silách, abychom zajistili její zdraví."

Druhou stránkou věci je fakt, že se australský řídicí orgán ocitl v ošemetné situaci. Jedním z hlavních obchodních partnerů Australian Open je totiž čínská prémiová značka lihovin Guojiao 1573.

Související obsah

​Australané se tak chovají zcela jinak než WTA. Předseda a výkonný ředitel Steve Simon totiž řekl, že asociace zastává pevný postoj a nebude v Číně v roce 2022 pořádat žádné turnaje. A to proto, že zásady jsou pro organizaci více než zisk.

Trička, která jsou předmětem sporů, se vyrábí podle toho, kolik se vybere na nově založené fundraisingové stránce. Během 24 hodin bylo vybráno na produkci skoro sedm tisíc dolarů, tedy téměř 150 tisíc korun. Většinu z nich hodlají aktivisté rozdat na ženském finále a zavázali se k tomu, že chtějí vyvolat co nejvíce hluku a "pekla".

Před startem Australian Open se řešil případ Novaka Djokoviče, který musel nakonec odletět ze země:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události