ZOH Peking 2022

Čínskou aplikaci mám, ale necítím, že mě někdo sleduje, říká Doktor z Pekingu

Čínskou aplikaci mám, ale necítím, že mě někdo sleduje, říká Doktor z Pekingu
Zimní olympijské hry v Pekingu se blíží Zdroj: Profimedia

Už ve čtvrtek do Pekingu odletí většina českých olympioniků. S předstihem je na místě konání devět českých organizátorů z olympijského výboru včetně sportovního ředitele Martina Doktora. Ten se na tiskové konferenci podělil o první dojmy z místa dění.

"Když foukne, může být pěkná kosa. Tady (v Pekingu) to tak strašné není, ale nahoře bylo kolem minus 17 stupňů. Suchý vzduch, zima, první dva dny byl docela smog. Včera a dneska už svítilo sluníčko a fouká vítr, což je docela příjemné. I v Pekingu je sníh. Musel napadnout těsně před naším příletem, přes noc je pod nulou a přes den na sluníčku i docela slušně nad. Sníh je také nahoře," popsal podmínky, jaké panují na místech, kde už 4. února započnou boje o medaile.

Sportovci budou ubytovaní ve třech olympijských vesnicích. Jedna se nachází přímo v hlavním městě, další dvě v horách. "Vypadá hezky, je to takové sídliště. Ale tady v Pekingu jsou apartmány prostorné, pěkné. Každý je na nich teď sám, jinak jsou po dvou nebo po čtyřech. V horských vesnicích je to s ubytováním na hraně. Je to trochu menší, ale také to jsou nové, pěkné stavby. Záleží, jestli bude vše fungovat," popisoval Doktor.

Související obsah

Při ubytování se naskytlo pár technických problémů, například oprava okna, ale celkově si kvalitu vesnic pochvaluje: "Když to porovnám s Riem, tak je to krásně zabydlený hotel. Pár věcí bylo porouchaných, ale málo. Jsou to nové baráky, vždy najdete něco, co nesedí, ale je toho minimum."

Kromě počasí, bezpečnostních opatření a přísné bubliny česká výprava čelí také střetu kultur a společnému porozumění. K nápomoci mají tamější akreditovaní pomocníci, kteří jsou maximálně ochotní, ale občas je s nimi těžší domluva. "Třeba oni mají jasně řečeno Ne, co se týká postelí. Že si postele řešíme sami. Takže teď s kolegyní ve dvou přehazujeme všem sportovcům matrace a sami je všechny povlíkáme. Je to takové svazující. Co mám zprávy z vesnice v Zhangjiakou, tak tam mají nařízeno, že ani nesmí vstoupit do pokoje," vyprávěl Doktor o drobných úskalích.

Zdroj: profimedia.cz

​Před začátkem her vyvolala diskusi povinnost všech účastníků mít nainstalovanou čínskou aplikaci MY2022, která vyvolala řadu bezpečnostních pochybností. "Kdybych ji neměl, tak bych tu nemohl být. Všichni ji musí mít. V ní si vyplňujete kromě QR kódu také zdravotní stav," vysvětloval Doktor. Pocit, že by účastníci byli pod drobnohledem Čínské lidové republiky, necítí.

"Já ten pocit nemám. Tady to v podstatě ani nejde, jsme v uzavřeném prostoru. Nemám pocit, že mě někdo sleduje, ale nevím. Popravdě se cítím jako na každých jiných hrách. Navíc my moc nikam nemůžeme. Že bych šel do obchodu – neexistuje. Jsme uzavření, ale že bych měl pocit, že nás někdo sleduje, to nemám."

Ve čtvrtek se do Pekingu vypraví biatlonisté, rychlobruslaři, skeletonisté, reprezentanti v curlingu, krasobruslaři, běžci na lyžích a ženský a mužský hokejový tým. Hromadný odlet určitě nestihnou biatlonista Adam Václavík a hokejistka Mlýnková, kteří měli pozitivní test. Do Číny zamíří také tři hokejoví náhradníci.

Související obsah

"Samozřejmě to řešíme. Je to od olympijského výboru a hokejové federace hezké řešení. Ale vlastně nám oznámili, že může přijet v našem případě o 12 sportovců víc, ale nemáme možnost pořídit ubytování navíc. Což není značka ideál. My jsme nějakou rezervu měli a hokejisté souhlasili, že mohou snížit svůj komfort a být na pokojích po více lidech," řekl Doktor. Náhradníci budou moci z pokoje jet na trénink a jinak se nedostanou nikam. "Je to náročná pozice," podotkl Doktor.

Čechy v Pekingu čekají přísná bezpečnostní opatření a největší bublina v historii, jídlo jim budou servírovat roboti:

 

Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události