ZOH Peking 2022

Rukavice, tejpy, vazelína i "tatranky". Biatlonisté v Pekingu bojují s mrazem

Rukavice, tejpy, vazelína i "tatranky". Biatlonisté v Pekingu bojují s mrazem
Biatlonistka Eva Puskarčíková. | Zdroj: Profimedia.cz

Čeští biatlonisté a biatlonistky se v dějišti olympijských her připravují na start svých závodů, kde zabojují o cenné kovy. V přípravě je ale brzdí pořádný mráz, který v Pekingu panuje. Teploty klesají hluboko pod nulu, a tak musí reprezentanti používat různé fígle, aby se při trénování zahřáli.

Že se budou muset v Číně potýkat s třeskutými mrazy, věděli dopředu. Přesto není trénink na vrchol letošní sezony zdaleka žádná procházka růžovým sadem. Česká biatlonová výprava musí bojovat proti teplotám, které se pohybují na těžko únosné mezi. Pocitově může být až −25 stupňů.

Češi proto zkoušejí různé vychytávky, jak se při trénincích zahřát. Ty, které probíhají po obědě, se ještě dají zvládnout, při těch pozdějších už se ale velká zima hlasitě ozývá. Juniorka Tereza Voborníková používá třeba "tatranku", což je dýchací pomůcka ohřívající vzduch.

"Snažím se oblékat, co nejvíc to jde. I za cenu toho, že je to nepohodlné při lyžování. Ještě mám v záloze hřejivku. Taky tu jezdím s tatrankou, abych nenastydla. Ale ze všeho nejhorší je zmrzlá zbraň, to je pro prsty peklo. Ty mrazy jsou tady opravdu nepříjemné," uvedla mladá reprezentantka pro biatlon.cz.

Na teplé oblékání a další fígle spoléhá i Eva Puskarčíková. "Oblékám se do více vrstev než jindy, jezdím v drtičích nebo silonkách a vybírám nejteplejší rukavice. Samozřejmě je to pak horší při střelbě, takže v tréninku zkoušíme, co za tloušťku spoušť ještě snese. Také používám tejpy a potírám obličej vazelínou," prozradila zkušená biatlonistka.

Související obsah

Právě to, jak se závodníci vypořádají s mrazy, by mohlo být podle Ondřeje Rybáře klíčem k úspěchu. "Většina lidí používá tejpy, snaží se vyspekulovat, jaké si vzít rukavice. Když se vám blbě mačká spoušť, tak se samozřejmě chyby dělají daleko snáz. Spousta závodníků jezdí i ve vyhřívaných ponožkách. Podle mě bude alfou a omegou, jak kdo dokáže s těmito podmínkami pracovat," uvažoval.

Biatlonisté zahájí svůj olympijský program 5. února, kdy o medaile zabojují sportovci ve smíšených štafetách.

Takhle vypadá olympijská kolekce oblečení, kterou budou na ZOH oblékat čeští sportovci:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu ZOH Peking 2022

Důležité Události