ZOH Peking 2022

Je to asi nejmenší oheň v olympijské historii, překvapilo předsedu ČOV Kejvala

Zimní olympijské hry v Pekingu byly v pátek oficiálně zahájeny. Čeští sportovci předvedli krásné gesto na podporu Evy Samkové, když nastoupili v rouškách, které měli pokreslené jejím ikonickým knírem. Kdo s nápadem přišel, jak se slavnostní ceremoniál líbil a jaká jsou v Číně opatření? Vše přiblížil v exkluzivním rozhovoru předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Jak na vás působilo letošní zahájení olympijských her? Bylo v něčem jiné?
Myslím, že to bylo fajn. Pro každého Čecha je nejdůležitější nástup českých sportovců. Letos máme opravdu velkou výpravu. Oba hokejové týmy, které tvoří většinu, tak udělaly skvělou atmosféru. Měl jsem velkou radost z toho, jak jsme nastoupili a jak jsme vypadali. Navíc poprvé od roku 1968 nastoupili sportovci s vrškem oblečení, které bylo vyrobeno v České republice. Bylo to hodně symbolické. Hlavně proto, že olympiáda se koná v Číně. Bylo to taková naše tichá demonstrace.

Sportovci nastoupili s rouškou, na které byl namalovaný knírek na podporu Evy Samkové. Čí to byl nápad?
Úplně nevím, protože se to zrodilo na poslední chvíli. S Martinem Doktorem jsem na toto téma ještě nemluvil. Ten ani letos na nástupu nebyl. Byla to spontánní akce našich sportovců. Rád bych Evu Samkovou pozdravil, protože je tu pořád s námi. Navíc kandiduje za komisi sportovců do Mezinárodního olympijského výboru. To, co naši sportovci předvedli, je ohromně kolegiální gesto. Doufejme, že si na Evku při hlasování vzpomenou nejenom čeští sportovci, ale například i její kolegové ze snowboardu. Doufejme, že ji zvolí.

Související obsah

Jak na vás působilo zapálení olympijského ohně v ohromné vločce?
Jestli něco všechny překvapilo, a ptal jsem se i mých kolegů z Mezinárodního olympijského výboru, tak je to velikost ohně. Je to určitě nejmenší oheň, co kdy byl. Tedy od roku 1936, co tady tato tradice je. Říkali jsme si, čím to je. Vidíme v tom enviromentální efekty. Kolikrát byl Mezinárodní olympijský výbor kritizován za to, že to musí stát spoustu peněz. Chci se kolegů zeptat, co vůbec znamená ten oheň uprostřed vločky. Ty efekty jsou jinak různé olympiáda od olympiády. V Tokiu se najednou objevily drony, které vytvořily Zemi. To člověku zůstává hlava stát. Co se mi moc líbilo, tak byla volba hudby. Když nastupovaly jednotlivé národy, tak byla zvolena hudba, která byla nějakým způsobem spojena právě s tím daným národem. Ani nevím, co bylo za hudbu při našem nástupu, protože to pro mě bylo obrovsky emocionálně silné. Ale vím, že když nastupovali Maďaři, tak hráli maďarské tance. Při Rakousku zase hrál Strauss. To si myslím, že bylo velmi vkusné.

Jak to vypadá v olympijské bublině? Co jste zjistili za těch pár dní?
Máme zkušenost z Tokia a tady je to velmi podobné. Je to ale v určitých parametrech podstatně přísnější. Je to jasné, protože v Evropě a Severní Americe je pandemie velmi silná. Nemluví se v podstatě o ničem jiném. Pro všechny je vlastně velké vítězství, když přijedou do olympijské vesnice a projdou všemi testy. Zatím se ale daří zastavit šíření. U nás se zatím podařilo téměř všechno zachytit už v Praze. Jsou tady ale státy, které mají velké problémy. Mluví se o tom od rána do večera. Shodou okolností jsem se potkal s Richardem Budgettem, který je lékařem Mezinárodního olympijského výboru. Ten měl v očích hrůzu, když jsem k němu šel. Říkal, že doufá, že my jsme v pořádku. Je to jasné, protože každý ho s tím obtěžuje. V sobotu začínají v podstatě všechny sporty a doufám, že už se budeme věnovat pouze jim.

Související obsah

Když přiletí členové realizačních týmů a podobně, tak jsou samozřejmě hned testováni. Jak to ale probíhá poté? Jak často jsou testováni?
Každý den je všech 65 tisíc lidí, kteří jsou uvnitř bubliny, a to včetně dobrovolníků, testováno. Když přiletíte, tak vás otestují z nosu i z hrtanu. Následné testy už jsou pouze z hrtanu. Každý účastník má povinnost se k testu dostavit. Pokud se nedostavíte, tak hrozí, že budete separováni. To se ale snad nestane, protože si na to každý dává pozor. Dokonce i u nás ve vesnici ve výtahu je plakát s Martinem Doktorem, na kterém je napsáno, jestli už jste doplnili do aplikace teplotu a symptomy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události