ZOH Peking 2022

Skeletonista požaduje konec války na Ukrajině: Chci jen světový mír

Skeletonista požaduje konec války na Ukrajině: Chci jen světový mír
Vladyslav Heraskevyč | Zdroj: Profimedia.cz

Ukrajinský skeletonista Vladyslav Heraskevyč předal z olympijských her jasnou zprávu. I přes to, že jsou politická a náboženská gesta na olympijských hrách zakázána, nebude třiadvacetiletý sportovec původem z Kyjeva trestán. Před svou disciplínou ukázal nápis, kde stálo: "Konec války v Ukrajině."

Na území Ukrajiny aktuálně probíhá konflikt a Rusové dokonce hrozí invazí, několik států včetně Spojených států amerických doporučilo občanům pohybující se na Ukrajině, aby zemi opustilo. Konec války si přeje například i skeletonista Vladyslav Heraskevyč, kterému se vůbec situace v jeho rodné zemi nelíbí.

Před závodem skeletonistů ukázal nápis, který vyzýval k ukončení války na Ukrajině a jeho odkaz se začal šířit celým světem. "Je to můj postoj. Stejně jako normální lidí, ani já nechci válku," pronesl pro agenturu AP. "Chci mír v mé zemi i na celém světě. Bojuji pro to, bojuji pro světový mír," dodal teprve třiadvacetiletý olympionik. 

Související obsah

"Není to v pohodě, určitě ne v jednadvacátém století. Před olympiádou jsem se rozhodl, že světu ukážu svou pozici na celou situaci," pokračoval Heraskevyč. "Nikdo nechce válku," zakončil rodák z Kyjeva, který skončil v závodě na 18. místě a na medaili mu chybělo více jak čtyři sekundy. 

Mezinárodní olympijský výbor striktně zakazuje všechna politická či náboženská gesta a výrazně o tom informoval již před letní olympiádou. Organizace, která vede akce pod pěti kruhy nicméně pronesla, že Heraskevyč nebude nijak trestán. 

Ve skeletonu závodí i Češka Anna Fernstädtová:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu ZOH Peking 2022

Důležité Události