ZOH Peking 2022

Chyba sudího? Favorit možná přišel kvůli předčasnému startu o zlato, vyhrál Číňan

Chyba sudího? Favorit možná přišel kvůli předčasnému startu o zlato, vyhrál Číňan
Kanadský rychlobruslař Laurent Dubreuil | Zdroj: profimedia.cz

V rychlobruslařském závodě na 500 metrů byl největším favoritem kanadský závodník Laurent Dubreuil. 29letý rychlobruslař však podle rozhodčích zapsal chybný start, a nakonec skončil bez medaile. Olympijský závod v Pekingu, který nakonec vyhrál Číňan Kao Tching-jü, však provází pochybnosti.

Někteří fanoušci se totiž bouří proti rozhodnutí jury o falešném startu Kanaďana Dubreuila. Největší favorit nastoupil v poslední rozjížďce společně s Japoncem Šinhamou, když se však oba borci plnou rychlostí rozjeli, zazněl výstřel signalizující špatný start. 

Ten měl zaznamenat právě lídr Světového poháru Laurent Dubreuil. Nicméně podle dostupných záběrů byste jen sotva lidským okem dokázali zaregistrovat nějaký předčasný pohyb. Sporné rozhodnutí sudích ale i tak platilo a start se musel opakovat.

Související obsah

​Při opakovaném startu však měli oba rychlobruslaři pochopitelně výrazně menší startovní reakci, což je při krátkých závodech na 500 metrů obrovská nevýhoda. Favorizovaný Kanaďan nakonec dojel do cíle až čtvrtý a na vítězného Číňana Kao Tching-jü ztratil dvě desetiny. Japonec Šinhama pak skončil až dvacátý.

Ihned po závodě se však vyrojily spekulace, že byl závod snad zmanipulovaný ve prospěch čínského rychlobruslaře. "Podle mého názoru to bylo velmi podezřelé, ani se to nepřiblížilo falešnému startu," okomentoval údajný falešný start Kanaďana Dubreuila bývalý nizozemský rychlobruslař Bart Veldkamp.

Související obsah

​Sám favorizovaný rychlobruslař ale jury neobviňoval. "Nebudu lhát, jsem velmi zklamaný. Přijel jsem si pro medaili, a nakonec mi chybí 3 setiny. Dělal jsem, co jsem mohl, ale dnes to nestačilo," prohlásil Laurent Dubreuil.

Jak správně bruslit vám poradí pořad Víkend:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu ZOH Peking 2022

Důležité Události