Motorsport

Lewis Hamilton nekončí a vyzkouší si sezonu F1 plnou změn

Lewis Hamilton nekončí a vyzkouší si sezonu F1 plnou změn
Lewis Hamilton | Zdroj: Profimedia

Konec spekulací! Lewis Hamilton letos znovu usedne za volant týmu Mercedes a zabojuje o osmý titul mistra světa formule 1. Nová sezona navíc přinese řadu změn, které projednala Mezinárodní automobilová federace (FIA) na pondělním zasedání. Sprinty se letos nakonec pojedou jen tři a pozměnil se bodový systém.

"44 je zpátky," oznámil tým Mercedesu v pondělí na sociálních sítích. Prostý tweet tak ukončil několikaměsíční spekulace o tom, zda se sedminásobný mistr světa po kontroverzním rozhodnutí ředitele Velké ceny Abú Zabí, kvůli kterému Hamilton přišel o rekordní osmý titul a na trůn usedl nový mistr světa Max Verstappen, vrátí do kokpitu. V Mercedesu s ním bude nově jezdit George Russell.

Fanoušci se tak snad mohou těšit na další napínavý boj rivalů Hamilton–Verstappen, kde rozhodoval každý bod. Sezona 2022 navíc kromě nové konstrukce vozů a větších pneumatik přinese řadu změn, která prodiskutovali členové FIA na setkání v Londýně.

Sprint původně se mělo v nadcházející sezoně odjet šest sprintových závodů. Týmy se však nedohodly na financování, a pojedou se tak stejně jako v minulé sezóně jen tři – Velká cena Emilia Romagna, Velká cena Rakouska, Velká cena Brazílie.

Zkrácený závod neponese jméno "sprintová kvalifikace" nýbrž pouze "sprint". Sobotní sprint určí pořadí nedělního hlavního závodu, ale vítěz páteční kvalifikace bude pouze symbolicky uveden jako držitel pole position.

Změnilo se také bodové ohodnocení. Zatímco v minulé sezoně při sprintu bodovali jen první tři, letos si na body přijde hned prvních osm závodníků. A to 8 bodů za první místo a dále sestupně až k osmému místu, které inkasuje 1 bod.

Závodník si tak během velké ceny se sprintem může přijít až na 34 bodů, tedy 25 za první místo v závodu, 8 za první místo ve sprintu a 1 bod za nejrychlejší kolo.

Související obsah

Poloviční body – ke změně pravidel došlo také v reakci na dění Velké ceny Belgie, kde závodníci absolvovali jen pár kol za safety carem. Poloviční body se nově udělovat nebudou, rovněž se nebudou udělovat body, pokud vedoucí jezdec neodjede minimálně dvě kola v závodním režimu, bez virtuálního či faktického safety caru na trati. Počet bodů po odjetí dvou kol pak záleží na počtu odjetých kol.

Méně než 25 % odjetých kol: Boduje jen první pětka, a to 6 bodů za první místo, 4 body za druhé, 3 body za třetí, 2 body za čtvrté a 1 bod za páté.
25 % až 50 % odjetých kol: Boduje prvních devět jezdců, první dostane 13 bodů, druhý 10 bodů, třetí 8 bodů, čtvrtý 6 bodů, pátý 5 bodů, šestý 4 body, sedmý 3 body, osmý 2 body, devátý 1 bod.
50 % až 75 % odjetých kol: Boduje prvních deset závodníků, první dostane 19 bodů, druhý 14 bodů, třetí 12 bodů, čtvrtý 9 bodů, pátý 8 bodů, šestý 6 bodů, sedmý 5 bodů, osmý 3 body, devátý 2 body a desátý 1 bod.

FIA také diskutovala o kontroverzním závodu na ostrově Yas. Výsledky vyšetřování budou zveřejněné těsně před zahájením nové sezony v rámci prezidentovy analýzy a zprávě o změně struktury federace. Letošní sezonu odstartuje Velká cena Bahrajnu 18.–20. března.

Loni souboj mezi Hamiltonem a Verstappenem skončil několika bouračkami. Takhle to vypadalo v Itálii:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Motorsport

Důležité Události