ZOH Peking 2022

Slováci po postupu září: Stoprocentní výkon, Cehlárik kličku zkoušel v rozcvičce

Slováci po postupu září: Stoprocentní výkon, Cehlárik kličku zkoušel v rozcvičce
Peter Cehlárik překonává amerického brankáře Zdroj: Profimedia

Slovenští hokejisté se radují z překvapivého triumfu nad USA ve čtvrtfinále olympijských her. Trenér Craig Ramsay vyzdvihl bojovnost a nasazení svých svěřenců, které byly klíčem v cestě za úspěchem. Hlavními hrdiny Slováků se stali autor vyrovnávající branky Marek Hrivík, exekutor vítězného nájezdu Peter Cehlárik a v penaltovém rozstřelu nepřekonaný Patrik Rybár. Po 12 letech tak Slováci na turnaji pod pěti kruhy zabojují o cenný kov.

"Výkon všech chlapců byl výborný, ukázali tolik odvahy, vůli obětovat se, blokovali střely a dělali vše, co bylo potřeba. Všichni chtěli pracovat, semkli se, povzbuzovali se a snažili se věřit, že to je možné," chválil slovenské reprezentanty v rozhovoru pro RTVS trenér Craig Ramsay. Za stěžejní část utkání označil i konec úvodního amerického tlaku: "Začátek zápasu vypadal, jako by nás Američané chtěli vyhnat ze stadionu. Byli tak rychlí. Řekli jsme si, že se přes to musíme probojovat, ustát bouři."

Slováci měli ještě minutu před koncem jednogólové manko, ale v čase 59:16 se po dorážce Čajkovského střely prosadil Hrivík a poslal drama do prodloužení. "Super zápas pro nás. Odehráli jsme neskutečný duel. Podali jsme stoprocentní výkon, bylo to týmové vítězství. Ten gól určitě patří mezi mé tři nejdůležitější v kariéře," rozplýval se útočník Nižného Novgorodu. "Kluci měli v sobě velkou touhu vyrovnat a jejich snaha byla odměněna," doplnil forvarda asistent trenéra Andrej Podkonický, který velkou část své hráčské kariéry strávil v dresu Liberce.

Po bezbrankovém prodloužení následovaly samostatné nájezdy, ve kterých byl jediným úspěšným exekutorem Peter Cehlárik. Ve čtvrté sérii vyzrál na Manna v americké brance rychlou kličkou do forhendu. "Co se týče mého nájezdu, na rozcvičce jsem si vyzkoušel tuto kličku, jsem rád, že mi to vyšlo. Je to výborná šance pro naši zemi, abychom ukázali světu, kdo jsme," hodnotil rozhodující branku zápasu střelec Omsku.

Související obsah

​Ke strůjcům slovenského úspěchu patří nepochybně i brankář Patrik Rybár, který si připsal 32 úspěšných zákroků a v nájezdech za svá záda nepustil ani jeden kotouč. "Američany jsem před nájezdy neměl přečtené, snažil jsem se je číst za hry. Z jaké strany jde a na jakou stranu má hokejku. Podařilo se mi to a nedostal jsem gól," odhalil svůj nájezdový recept 28letý gólman Dinama Minsk. Svého muže v masce vychválili i spoluhráč Martin Marinčin: "Klobouk dolů před Patrikem Rybárem, podal neskutečný výkon, podržel nás."

Související obsah

​Naši východní sousedé postoupili do soubojů o medaile pod pěti kruhy po 12 letech. V kanadském Vancouveru tehdy ve čtvrtfinále porazili Švédsko 4:3. Po prohrách v semifinále s Kanadou a souboji o 3. místo s Finskem však medaili nezískali. Právě s Finy se Slovensko utká v semifinále letošní olympiády (pátek 18.2. v 5:10 SEČ) a bude jim chtít vancouverskou prohru vrátit i s úroky. "Cítíme na dálku podporu od fanoušků, i když tady nemohou s námi být. Věříme si i v boji o medaile," burcuje Slováky asistent Podkonický.

Slovenští hokejisté si zahrají o tyto medaile:

TN.cz Pavel Prokorát
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události