Další sporty

ZOH 2022: Seznam všech rekordů, které byly v Pekingu pokořeny

ZOH 2022: Seznam všech rekordů, které byly v Pekingu pokořeny
nizozemská rychlobruslařka vybojovala v Pekingu tři zlaté a jednu bronzovou. Zdroj: profimedia.cz

Dvacáté čtvrté zimní olympijské hry se nachýlily ke konci. V Pekingu byla i přes ztíženou koronavirovou situaci k vidění řada neuvěřitelných výkonů a několik sportovců posunulo lidské limity zase o kus dál. Podívejte se na přehled nových rekordů z čínských her.

Olympijské rekordy

Většina nových milníků lidské výkonnosti byla k vidění na rychlobruslařské dráze. Například rivalka Martiny Sáblíkové Irene Schoutenová z Nizozemska po dvaceti letech pokořila olympijský rekord na trati 5 000 metrů.

Rychlobruslení
Irene Schoutenová (NED) – nový olympijský rekord na 3 000 metrů – 3:56,93. A nový olympijský rekord na 5 000 metrů – 6:43,51.

Ireen Wüstová (NED) – nový olympijský rekord na 1 500 metrů – 1:53,28

Kjeld Nuis (NED) – nový olympijský rekord na 1 500 metrů – 1:43,21

Nils van der Poel (SWE) – nový olympijský rekord na 10 000 metrů – 12:30,74, což je i nový světový rekord. A nový olympijský rekord na 5 000 metrů – 6:08,84.

Miho Takagiová (JPN) – nový olympijský rekord na 1 000 metrů – 3:36,62

Gao Tinguy (CHN) – nový olympijský rekord na 500 metrů – 34,32

ROV (Ruský olympijský výbor) tým můžu – nový olympijský rekord: 3:36,62

Související obsah

Short track
Suzanne Schultingová (NED) – nový olympijský rekord na 500 metrů – 42,379. Nový olympijský rekord a světový rekord na 1 000 metrů – 1:26,514.

Hwang Dae-heon (KOR) – nový olympijský rekord na 1 000 metrů – 1:23,042

Liu Shaolin Sandor (HUN) – nový olympijský rekord na 1 500 metrů – 2:09,213

Nizozemsko – nový olympijský rekord smíšené štafety – 2:36,437

Nizozemsko – nový olympijský rekord na 3 000 metrů ženy – 4:03,409

Choi Min-jeong (CHN) – nový olympijský rekord na 1 500 metrů – 2:16,831

Krasobruslení
I v další bruslařské disciplíně padlo několik rekordů, či dle ISU správně "nejvyšších známek".

Nathan Chen (USA) – dosáhl v krátkém programu na rekordní bodové ohodnocení 113,97, což se před ním ještě nikomu nepovedlo. K rekordu po volné jízdě přidal i zlatou olympijskou medaili.

Gabriella Papadakisová a Guillaume Cizeron (FRA) – čtyřnásobní světoví šampioni na hrách potvrdili svou pozici na špici a za tanec na ledě si vysloužili historicky nejvyšší známku 90,83 bodu.

Sui Wenjingová a Han Cong (CHN) – krasobruslařský pár z pořadatelské země se známkou 82,83 bodu zlomil rekord krátkého programu týmů a v krátkém programu párů stanovil také nový rekord – 84,41 bodu. Na hrách získal zlatou medaili.

Související obsah

Medaile a další prvenství

Norská výprava překonala o dvě zlaté vlastní rekord, když na letošních hrách získala hned 16 zlatých medailí. K nejcennějším kovům navíc přidala 8 stříbrných a 13 bronzových. Norsko vede také historickou tabulku získaných kovů ze všech zimních her dohromady – 368.

Rychlobruslařka Ireen Wüstová se stala prvním sportovcem v historii, který dokázal získat zlato v individuální disciplíně na pěti různých olympiádách. Také je ve 35 letech nejstarší rychlobruslařkou, která na nejcennější kov dosáhla.

Nejstarší ženou na olympijských hrách ovšem byla německá rychlobruslařka Claudia Pechsteinová, která se do Pekingu vydala ve věku 49 let a 348 dnech. Naopak nejmladší účastnicí byla česká patnáctiletá skokanka Anežka Indráčková.

Johan Clarey z Francie se stal nejstarším olympijským medailistou v alpském lyžování poté, co ve 41 letech a 30 dnech získal stříbro ve sjezdu.

Nick Baumgartner z Kanady s parťačkou Lindsey Jacobellisovou získal zlato ve snowboardcrossařském závodu dvojic. Ve věku 40 let se tak stal nejstarším snowboardingovým medailistou.

Japonec Kaišu Hirano stanovil nový rekord ve snowboardingu. Na medaile sice nedosáhl, ale na U-rampě se svým backside air trickem vyletěl do výšky 7,43 metru, tedy nejvýše v historii.

Lyžařka Eileen Guová reprezentující Čínu se stala prvním sportovcem či sportovkyní, která stanula na piedestalu ve třech freestylových disciplínách. Sněžná princezna, jak ji fanoušci nazývají, získala zlato na U-rampě, zlato na big airu a stříbro ve slopestylu.

Erin Jacksonová se stala první černošskou sportovkyní, která získala olympijskou medaili v rychlobruslení. A hned zlatou na trati 500 metrů. A to na olympiádu málem neodjela.

A Sarah Nurseová se stala první černošskou sportovkyní, která získala olympijské hokejové zlato, když Kanada porazila ve finále USA 3:2. Navíc Nurseová na turnaji v Pekingu nasbírala nejvíce kanadských bodů ze všech hokejistek – 5 gólů a 13 asistencí.

Související obsah

A nelze nezmínit prvenství ruské krasobruslařské senzace Kamily Valijevové. Patnáctiletá závodnice sice na očekávané individuální zlato nedosáhla a skončila "až" čtvrtá, ale do historie olympijských her se už při týmové soutěži zapsala jako první žena, která skočila čtverný skok.

Peking, hlavní město Čínské lidové republiky, se stalo prvním městem, které hostilo jak letní olympijské hry (2008), tak zimní olympijské hry.

Už bylo dost rekordů ze zimních sportů? Rekordní sezónu zažívá také kanonýr Patrick Schick v německé Bundeslize:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události