Tenis

Svitolinová odmítá hrát proti Rusce, vadí jí nečinnost tenisových organizací

Svitolinová odmítá hrát proti Rusce, vadí jí nečinnost tenisových organizací
Ukrajinská tenistka Elina Svitolinová | Zdroj: profimedia.cz

Ukrajinská tenistka Elina Svitolinová prohlásila, že nenastoupí na turnaji v mexickém Monterrey. 27letá hráčka se měla v prvním kole střetnout s Ruskou Potapovovou. Svitolinová chce svým gestem upozornit tenisové organizace, aby začaly jednat v případě ruských a běloruských hráčů na mezinárodních akcích.

Svitolinová své rozhodnutí odůvodnila na sociálních sítích, kde píše, aby se tenisové organizace řídily doporučením Mezinárodního olympijského výboru (MOV). Chce, aby ruští a běloruští tenisté hráli jako neutrální sportovci bez vlajky, hymny či jakýchkoliv jiných státních symbolů.

Právě MOV nejdříve chtěl, aby sportovci z Ruska a Běloruska soutěžili v neutrálních barvách. Později ale přitvrdil a vyzval sportovní organizace, aby vyloučily ruské a běloruské sportovce ze všech mezinárodních akcí.

https://www.facebook.com/elinasvitolinaofficial/posts/500376154793846

"Neobviňuji žádného z ruských sportovců. Nejsou zodpovědní za invazi do naší vlasti. Navíc bych chtěla vzdát hold všem sportovcům, zejména Rusům a Bělorusům, kteří statečně vyjádřili svůj postoj proti válce. Jejich podpora je nezbytná," napsala ukrajinská tenistka, která už dříve ohlásila, že přerozdělí vyhrané peníze z turnajů a přispěje na armádu a humanitární pomoc.

Související obsah

Současná světová patnáctka se měla představit na WTA turnaji v Mexiku, ale kvůli zmíněným důvodům nakonec patrně nenastoupí proti ruské tenistce Anastasii Potapovové. Na turnaji měla být nasazenou jedničkou.

K situaci už se vyjádřila i tenistka Potapovová: "
Bohužel se nyní my, profesionální sportovci, v podstatě stáváme rukojmími současné situace. Hraní tenisu je naše volba a náš sen, za kterým jdeme denně, cvičíme a neustále se snažíme být lepší. Je mi líto, ale i když nejsem v politice tak zkušená, jsem proti smutku, slzám a válce."

Novou mužskou světovou jedničkou je Rus Daniil Medveděv:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Tenis

Důležité Události