Motorsport

Salač v debutu spadl, první závod MotoGP přinesl překvapení

Český závodník Filip Salač | Zdroj: Profimedia.cz

Filip Salač zajel v sobotu parádní kvalifikaci a dobře odstartoval také do samotného závodu. V něm se držel několik kol na krásném šestém místě, ale poté se neudržel na trati a spadl. Sám pak zůstal ležet mimo trať a byl viditelně smutný. Po nadějném startu víkendu tak 20letý Čech nezíská první body v Moto2. V MotoGP spadli například Miller, Bagnaia či Martín. Vítězem se stal překvapivě Ital Bastianini.

Tak to je opravdu velká smůla. Salač do startu naskočil ze druhé řady a od prvních vteřin se držel na šestém místě, odkud útočil na jezdce před sebou a zároveň odrážel útoky na předjetí. Poté ale v páté zatáčce jeho motorka zavrávorala a závodník s číslem 12 skončil mimo trať. Bylo vidět, že je Salač hodně zklamaný.

Od prvního kola se na vedoucí příčce držel vítěz kvalifikace Celestino Vietti, na kterého doléhal Španěl Canet a Japonec Ogura. Sam Lowes se pomalu přibližoval a využil také pádu právě Salače, před kterého se dostal. Nakonec jasně vyhrál právě Vietti, a to s náskokem více než šesti sekund na druhého Caneta.

Třetí flek si držel Japonec Ogura, kterého pak v posledním kole předjel Fernández, ale to nebylo vše. Ogura do Španěla naboural a čekající Sam Lowes tohoto zaváhání parádně využil, předjel oba závodníky, a dojel si tak pro třetí místo v prvním závodě sezóny.

Do závodu odstartoval z prvního místa Jorge Martín, ale ten se na trati udržel do poloviny závodu, pak jej k zemi poněkud nešťastně poslal Francesco Bagnaia. Závod nedokončil ani Australan Jack Miller nebo Ital Bezzecchi. Dlouhou dobu se držel ve vedení Pol Espargaro, ale ten v závěru selhal a vyjel mimo trať.

Do vedení se tak dostal Enea Bastianini, který si dojel pro své první vítězství v kategorii MotoGP, čímž uzavřel skvělý víkend pro italské jezdce, kteří triumfovali také v Moto2 i Moto3. Na druhém fleku dojel Brad Binder, třetí byl již zmiňovaný Pol Espargaro, hned za ním byl jeho bratr a Marc Márquez dojel jako pátý.

V Moto3 se z vítězství v katarském závodu radoval Ital Andrea Migno, který v napínavém finiši porazil Sergia Garcíu o 0.037 sekundy. Třetí byl Japonec Kaito Toba. Vysoko se držel Sasaki, ale tomu se závod nepovedlo dokončit. Nedojelo celkem sedm jezdců. Závod v MotoGP se jede v 16:00.