Hokej

Kometa Brno v problémech. Peníze klubu jsou na účtech Sberbank

Kometa Brno v problémech. Peníze klubu jsou na účtech Sberbank
Zdroj: profimedia.cz

Válka na Ukrajině přímo ovlivnila i český hokejový klub Kometa Brno. Majitel Libor Zábranský v rozhovoru pro klubový web přiznal, že peníze týmu jsou v současnosti na účtech banky Sberbank, která se kvůli ruské agresi stáhla z evropského trhu.

"Bohužel Kometa jako akciová společnost, stejně jako jednotlivé dceřiné firmy, mají účty u Sberbank. Je to problém, protože se jedná ve všech těchto společnostech o provozní peníze a nemůžeme se k nim dostat. Musíme zakládat účty jinde a čekat, co se bude dít. Je otázkou, zda a kdy se k těm financím dostaneme," řekl Zábranský v rozhovoru pro klubový web.

Ruská banka Sberbank se stáhla z evropského trhu kvůli západním sankcím uvalených na Rusko po jeho vpádu na Ukrajinu. Česká národní banka potvrdila, že ruskému finančnímu domu odebere bankovní licence. Peníze mají být klientům od 9. března postupně vyplaceny prozatím v garanční výši náhrad do 2,5 milionu korun Komerční bankou. Pokud se situace týká i vás, podívejte se na odpovědi na nejčastější dotazy v článku níže.

Související obsah

"​Jsem v Kometě sedmnáct let a za tu dobu jsem zažil spoustu krizových situací. Vím, že to zkrátka musím vyřešit, i když bych byl pro tyhle situace radši, kdybych nebyl stoprocentním vlastníkem (úsměv). Je fakt, že těch negativních okolností se teď kvůli covidu-19 a situaci na Ukrajině nastřádalo více a řešíme denně něco, na co se nemůžete připravit." pokračoval Zábranský, který se k nepříjemným skutečnostem staví čelem.

I v tíživé situaci však ve spolupráci s viceprezidentem Českého hokejového svazu Petrem Břízou našel cestu, jak pomoci lidem utíkajícím před válkou. Klub ubytuje několik desítek uprchlíků a hodlá se také postarat o děti z kyjevského klubu.

"Pokud všechno dopadne dle plánu, v noci bychom měli ubytovat zhruba šedesát lidí v našich penzionech pod Pálavou v Pasohlávkách. Samozřejmě zdarma. Co se týče dětí, má jít převážně o ročníky narození od 2008 do 2015 z kyjevského klubu. Dál hodláme řešit, jak je dostat do tréninkového procesu, aby s námi mohly na led a přišly na jiné myšlenky. Nechtěl bych, aby to vyznělo čistě jako akce Komety, to ne. Petr Bříza prvně pracoval s myšlenkou poslat děti do více klubů, já jsem mu navrhl, ať to netříštíme, že se o ně v Kometě postaráme. S našimi trenéry mládeže už máme jasný plán, teď všechno záleží na tom, jak dopadne jejich cesta do České republiky," oznámil Zábranský.

Kometa by rovněž měla první třetinu některého ze zápasů play-off odehrát ve speciálních dresech. Ty poté půjdou do dražby a výtěžek bude věnován lidem zasažených válkou na Ukrajině.

Kometa v úterý odehrála poslední kolo základní části hokejové extraligy. V Olomouci padla těsně 2:0 a skončila na desátém místě. To znamená, že se v osmifinále play-off střetne se sedmým Libercem.

Situaci kolem ruské banky Sberbank se věnovala reportáž níže:

 

tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události