Další sporty

Na stará kolena nejtěžší zranění. Tony Hawk skončil se šrouby v noze

Na stará kolena nejtěžší zranění. Tony Hawk skončil se šrouby v noze
Zdroj: profimedia.cz

Snad největší legenda skateboardingu Tony Hawk na stará kolena utrpěla nejzávažnější zranění kariéry. V 53 letech si Američan při jízdě na U-rampě zlomil stehenní kost. Veterána, který jako první úspěšně provedl otočku o 900 stupňů, to však nezastaví. "Jdu do té výzvy, vrátím se," vzkazuje.

Hawk začal na prkně se čtyřmi kolečky v útlém věku, ve 14 se stal profesionálem a po dvanáct let v kuse byl světovým šampionem. Skejtovat nepřestal ani po ukončení kariéry a pravidelně se vrací do oblíbené U-rampy, kde nadále předvádí jeden trik za druhým.

Stejně tak tomu bylo i tento týden. Seance však skončila ošklivým pádem a fatálním zraněním. "Včerejšek stál za prd. Před 20 lety jsem si zlomil loket. Tehdy jsem se zvládl vrátit v plné síle. Tohle zranění ale vzhledem k mému věku bude opravdový oříšek. Ale do té výzvy jdu," komentoval Hawk a přidal i rentgen přelomené kosti.

https://www.instagram.com/p/Ca295C2vC6B/

"Mnohokrát jsem řekl, že budu jezdit, dokud budu fyzicky schopný. Zlomená noha – s řadou doplňků, bude pravděpodobně největší test toho prohlášení. Vrátím se, možná ne v plné síle, ale s tím jsem se smířil už před lety," pokračovala legenda, která na prkně jezdí přes 40 let.

Související obsah

​Hawk se navždy zapsal do historie skateboardingu v roce 1999 na X-Games v San Franciscu. Rivalové tehdy vyklidili rampu a s napětím sledovali, zda se 27letému Hawkovi vytoužený milník podaří překonat. Na jedenáctý pokus se mu skok s dvěma a půl otočkami konečně podařil. Získal medaili za nejlepší trik, a hlavně se stal prvním v historii, kdo 900stupňovou rotaci skočil. Trik dokázal zopakovat ještě ve 48 letech.

Skateboarding v 70. letech pronikl i do Československa. O začátcích povídá syn slavného režiséra Petr Forman:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události