MS v hokeji 2022

Jalonen převzal hokejovou repre sebevědomě. Cíl z MS? Jedině zlato

Fin Kari Jalonen má za sebou první oficiální tiskovku jako trenér české hokejové reprezentace. Potvrdil na ní, že rozhodně není žádný troškař, protože z nadcházejícího mistrovství světa v Helsinkách si chce odvézt zlatou medaili. Zároveň ocenil dobré bruslení a práci s pukem českých hokejistů.

Kari Jalonen má během své trenérské kariéry řadu úspěchů. Čtyřikrát vyhrál finskou ligu, když stál na lavičce Karpatu Oulu a HIFK, přičemž dvakrát byl vyhlášen nejlepším trenérem soutěže. Úspěchy sbíral i v zahraničí, kde po boku Václava Sýkory dovedl Lva Praha až do finále play-off KHL. Tam v sedmi zápasech podlehl Magnitogorsku. Následně posbíral také dva mistrovské tituly se švýcarským Bernem. Na stříbrné medaile dosáhl na lavičce finské reprezentace.

Malé cíle si nedává ani s českým týmem. "Nejsem kouzelník a nemůžu nic slibovat, ale možné je všechno a jediný cíl, který mám, je získat zlato," řekl sebevědomě. "Trénuji hokej třicet let a miluji ho. Možná to je největší důvod, proč tu dnes sedím. Působil jsem ve Lvu Praha a mám na to angažmá dobré vzpomínky. Snad přijdou nové," doplnil. 

Na tiskové konferenci také ocenil kvalitu českých hokejistů, kteří na olympiádě v Pekingu zaznamenali nejhorší výsledek v historii, když vypadli už v osmifinále. "Vyznačujete se rychlým hokejem, dobře bruslíte a umíte nakládat s pukem," ocenil. 

Související obsah

Národní tým povede Jalonen s Liborem Zábranským a Martinem Eratem. "S Karim jsem se o jménech asistentů bavil, zatím neměl čas s Martinem a Liborem příliš mluvit, ale je za ně rád. Potěšilo ho, že do toho jdou," řekl generální manažer Petr Nedvěd, který Jalonena na lavičku reprezentace přivedl. Erat se na lavičce objeví i přes to, že má s trénováním mizivé zkušenosti. "Martin na střídačce moc nestál, ale bude přínosem. Musíme mu dát prostor, v DNA má především přesilové hry. Určitě o něj nemám strach, bude čerpat z hráčských zkušeností," doufá Nedvěd. 

Jalonenovy týmy se vždy vyznačovaly především kvalitní defenzivou. Na mistrovství světa v roce 2016, kdy došel s Finskem do finále, suverénně vyhrál základní skupinu a v celém turnaji dostal jeho tým v deseti zápasech jen deset gólů. Reprezentace Suomi nestačila ve finále až na Kanadu, které podlehla 0:2.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události