Fotbal

Zásadní změna ve Zlatém míči. Chceme zvýšit kredit ankety, píše France Football

Zásadní změna ve Zlatém míči. Chceme zvýšit kredit ankety, píše France Football
Lionel Messi vyhrál už sedmý Zlatý míč | Zdroj: Profimedia

Prestižní anketa Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu roku mění svá pravidla. Nově se nebude udělovat za kalendářní rok, ale za uplynulou sezonu. V pátek to oznámil organizátor soutěže magazín France Football. Nejlepší fotbalista aktuální sezony by tak měl být oceněn buď letos v září, nebo říjnu.

Až doposud bývalo zvykem, že se vítězové Zlatého míče vyhlašovali v prosinci, to se nyní změní. France Football změny vysvětluje tím, že chce zvýšit kredit ankety, která byla v posledních letech kritizována. Široké fotbalové veřejnosti se hlavně nelíbilo, že poslední Zlatý míč převzal Lionel Messi na úkor polského kanonýra Roberta Lewandowského. 

"Je to šance na nový impulz. Doteď jsme hodnotili na základě dvou polovin sezony. Nyní bude všechno jasnější," řekl šéfredaktor magazínu Pascal Ferré. Mění se i kritéria pro výběr nominací. Kromě novinářů France Football a deníku L‘Équipe to budou mít na starosti bývalý hvězdný útočník Didier Drogba a novináři s nejpřesnějšími hlasovacími lístky z posledního ročníku. 

Související obsah

​O vítězi také bude rozhodovat méně novinářů než v minulosti. Posledně to bylo 170 hlasujících, ale nyní budou tímto právem disponovat pouze zástupci první stovky zemí v žebříčku FIFA a padesátky v případě žen. "Pravidla se od založení ankety příliš nezměnila a často byla terčem kritiky. Proto jsme se rozhodli je osvěžit, aby budoucí hlasování byla jasná a konzistentní," sdělil pořadatel ankety.

Messi vyhrál Zlatý míč posedmé.

Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události