Fotbal

O postup a pro Tvrdíka? Slavia musí hájit i český koeficient. Co je ve hře?

O postup a pro Tvrdíka? Slavia musí hájit i český koeficient. Co je ve hře?
Fotbalisté Slavie během úvodního osmifinále EKL proti Linci Zdroj: Profimedia

Fotbalisté Slavie mají postup do čtvrtfinále Evropské konferenční ligy téměř v kapse. Úvodní utkání proti Linci vyhráli na domácí půdě 4:1, a pokud nepřijde v odvetě totální kolaps, nemůže je účast mezi nejlepší osmičkou minout. Ve hře je ale mnohem víc. Český fotbal aktuálně ztrácí pouze 0,1 bodu na klíčové 15. místo v koeficientu, které by zajistilo pět účastníků v evropských pohárech pro sezonu 2023/2024. A nalajnované to je zatím velmi dobře. Každý bod od Slavie by se ale velmi hodil.

Českému fotbalu momentálně patří v pořadí národního klubového koeficientu 16. místo. Ve hře sice má pouze jednoho zástupce, ale ve stejné pozici jsou i ostatní státy, které bojují o klíčovou 15. příčku. Za výhru se udělují dva body, za remízu jeden a dělí se počtem účastníků v pohárech, které do sezony vstoupily. Jaké tedy jsou vyhlídky?

15. Řecko – 27,700 bodu

V evropských pohárech reprezentuje Řeky PAOK, který v úvodním zápase vyhrál nad belgickým Gentem na domácím hřišti 1:0. Řekové mají aktuálně na Českou republiku náskok 0,1 bodu, ale mají tu výhodu, že se jim za výhru připisuje 0,5 bodu oproti českým 0,4, jelikož měli na začátku evropských soutěží o jednoho zástupce méně. Vyřazení řeckého týmu by se tak fanouškům českého koeficientu velmi hodilo. 

16. Česká republika – 27,600 bodu

Situace ohledně českého koeficientu je už dostatečně známá. Tak jen pro rekapitulaci. Slavia vyhrála první domácí zápas nad Lincem 4:1 a postup má na dosah. Ostatní české kluby už jsou ze soutěže venku, a tak se počet získaných bodů v podání Slavie bude do koeficientu dělit pěti. 

Související obsah

17. Dánsko – 27,175 bodu

Dánové ztrácí na Českou republiku 0,425 bodu. Ve hře už mají pouze FC Kodaň, která v úvodním osmifinále Evropské konferenční ligy uhrála divokou remízu 4:4 na hřišti PSV. V odvetě bude ale jistě favoritem nizozemský celek, a tak by Dánové po vypadnutí přestali být pro český fotbal ohrožením. 

18. Chorvatsko – 27,150 bodu

Všechny chorvatské týmy už z evropských pohárů v této sezoně vypadly. 

19. Turecko – 27,100 bodu

I zde je situace velmi nadějná. Turecko ztrácí na Česko půl bodu a jediný zástupce Galatasaray se v Evropské lize utká se španělskou Barcelonou, která se v posledních týdnech vrací do své obvyklé formy a jistě má motivaci celou soutěž vyhrát. V případě postupu ovšem Galatasaray získá bonusový jeden bod, který se uděluje za čtvrtfinále Evropské ligy, nikoliv však čtvrtfinále Evropské konferenční ligy.

Související obsah

​​20. Norsko – 26.500 bodu 

Také Norové, stejně jako ostatní státy, mají pouze jeden tým v osudí. Bodo/Glimt je překvapením letošní sezony, v základní skupině Evropské konferenční ligy totiž dokázalo porazit třeba i AS Řím vysoko 5:1. V osmifinále EKL pak uhrálo doma nadějnou výhru 2:1 proti nizozemskému Alkmaaru, a tak má slušnou šanci na postup. Norsko ale na Českou republiku ztrácí 1,1 bodu. 

Ve Slavii ale nyní mají také velké starosti mimo fotbal. Kvůli závažnému onkologickému onemocnění skončil v nemocnici předseda představenstva Jaroslav Tvrdík: 

Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události