Fotbal

Baráž s Belgií? Problémy uvnitř v týmu i boj s médii, vzpomíná Šmicer

Baráž s Belgií? Problémy uvnitř v týmu i boj s médii, vzpomíná Šmicer
Zdroj: Profimedia

Česká republika hrála ve své samostatné historii baráž o mistrovství světa dvakrát. U obou byl jako hráč přítomen i Vladimír Šmicer, ale má na ně úplně odlišné vzpomínky. Zatímco na dvojzápas s Belgií by nejradši zapomněl, tak duel s Norskem dostal reprezentaci na závěrečný šampionát v Německu. V letošní baráži Češi podle vítěze Ligy mistrů favority nejsou, ale mohou využít toho, že nemají co ztratit.

V kvalifikaci na mistrovství světa hraném v Koreji a Japonsku skončili Češi na druhém místě za Dánskem, když o postupu do baráže rozhodli až v posledním zápase skupiny, kdy porazili Bulharsko vysoko 6:0. Následný vyřazovací duel, který se odehrál v roce 2001, ale vůbec nevyšel. V Belgii tým, který vedl Josef Chovanec, prohrál 0:1 a navíc musel dohrávat od 42. minuty v deseti po vyloučení Tomáše Řepky. Stejným výsledkem skončila i odveta hraná na pražské Letné, kdy v závěru viděli červenou kartu Milan Baroš a Pavel Nedvěd.

"Na baráž s Belgií velice nerad vzpomínám. Špatná zkušenost. My jsme v té době byli rádi, že jsme se tam vůbec dostali, protože už v kvalifikační skupině jsme měli problémy. Spíš uvnitř v týmu, než že bychom se báli soupeřů, a baráž to potvrdila. My jsme do ní šli v podstatě v pozici favoritů, protože jsme měli opravdu silný tým, ale vůbec jsme to nezvládli. Vůbec jsme neměli pohodu v týmu. Bojovali jsme proti médiím, drželi jsme bobříka mlčení. Nebyli jsme v pohodě a na hřišti to bylo vidět," vzpomíná Vladimír Šmicer, který v reprezentačním dresu nastoupil do 80 zápasů. 

Související obsah

​O čtyři roky později to už byla úplně jiná písnička. Karel Brückner sestavil velmi silný tým, který dokázal v roce 2004 postoupit do semifinále mistrovství Evropy v Portugalsku a podle předváděné hry měl i daleko na víc. V těžké kvalifikační skupině skončili Češi na druhém místě za Nizozemskem, a tak je v baráži čekalo Norsko.

"Na baráž s Norskem jsme už byli plně koncentrovaní a soustředění. Pomohla nám i ta zkušenost s Belgií. Věřili jsme si, že Nory dáme. Taky to byl těžký soupeř, ale tím, že jsme zvládli první utkání venku, které jsme vyhráli 1:0, jsme šli do odvety sebevědomí," řekl Šmicer, který byl právě jediným hráčem, který dokázal v Oslu skórovat. 

"Gól z baráže proti Norsku si samozřejmě pamatuji, protože byl strašně důležitý. Pavel Nedvěd našel na straně Karla Poborského, který zatáhnul a dal mi centr na přední tyč. Já jsem využil podklouznutí obránce a hlavou jsem dával na 1:0. Byl to jeden z nejdůležitějších gólů kariéry, protože nám pomohl na mistrovství světa, kde do té doby nikdo z nás nehrál," měl radost Šmicer. Češi následně zvládli i odvetu, kterou díky brance Tomáše Rosického vyhráli taktéž 1:0 a postoupili na mistrovství světa v Německu.

Související obsah

​Baráž, jež čeká českou reprezentaci na konci března, má jiný formát. Místo tradičního systému doma-venku se hraje pouze na jeden zápas a svěřenci trenéra Šilhavého odehrají utkání proti Švédsku venku a výhodu domácího prostředí nebudou mít případně ani proti Polsku. "Rozhodně nepatříme mezi favority ani v jednom zápase. Navíc budeme hrát dvakrát venku, což není výhoda. Máme taky zraněné hráče, tudíž řada okolností jde proti nám. Chybí nám Schick, Coufal a další. Tým bude hrát ve složení, ve kterém ještě nikdy nenastoupil.  Na druhou stranu to může kluky semknout, když si řeknou, že nemají co ztratit," myslí si Šmicer. 

Před odletem do Švédska musí reprezentace čekat nečekané komplikace:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události