Další sporty

Úspěšná softballistka se srdcem ze zlata. Pomáhá autistům i Ukrajincům

Úspěšná softballistka se srdcem ze zlata. Pomáhá autistům i Ukrajincům
Česká softballistka Eliška Thompsonová. Zdroj: Jan Beneš/Czech Softball

Česká softballistka Eliška Thompsonová ukázala, že má srdce na pravém místě. Šestadvacetiletá hráčka, která vlastní bronzovou medaili z mistrovství Evropy či titul ze španělské extraligy, už dlouho pomáhá autistickým dětem. A teď se rozhodla podat pomocnou ruku i ukrajinským uprchlíkům. "Snažím se být aktivní, jen musím hlídat, aby to bylo v rámci mých možností," řekla hráčka Eagles Praha.

Její životní náplní je sport, přesto si softballistka Eliška Thompsonová najde čas i na řadu dalších aktivit. Studuje vysokou školu a také pomáhá v Národním ústavu pro autismus.

I přesto, že je zaměstnaná na 200 procent, stíhá na poli softballu sbírat jeden úspěch za druhým. Je jí sice teprve 26 let, už ale stihla vybojovat bronz na mistrovství Evropy, triumf v Super 6 i titul ve španělské extralize.

Sport jí v práci hodně pomáhá, stejně tak využívá na hřišti znalosti a zkušenosti s autistickými dětmi.

Česká softballistka Eliška Thompsonová na hřišti září. Zdroj: Jan Beneš/Czech Softball

​"Sport neberu jako terapii, jde o moji součást. Práce mi pomáhá relaxovat. S dětmi si nemohu dovolit odbíhat v myšlenkách. Musím se soustředit na péči o ně. Učíme je sedět u stolu a držet tužku," vylíčila, jak se o děti stará. To, jak se cítí, když se něco podaří, přirovnala k pocitům při homerunu v některém z finálových zápasů.

Díky práci navíc získala větší nadhled a trpělivost, které se jí v softballu hodí. "Při komunikaci s rozhodčími, koučem i spoluhráčkami. Během čekání na začátek utkání i na optimální nadhoz,"  prozradila.

Aby toho neměla málo, rozhodla se pomoct i uprchlíkům z válkou zmítané Ukrajiny. "Hned poté, co vypukla, tak jsem pomáhala jedné charitě s administrativou. Snažím se být aktivní, jen musím hlídat, aby to bylo v rámci mých možností," přiznala. 

Ukrajincům navíc vyklidila dva pokoje, aby se v nich mohli ubytovat. "To je samozřejmost. Nic zvláštního nedělám. Jen mluvím s lidmi, zajímám se o jejich pocity a hledám formy pomoci. Chci mít čisté svědomí, že jsem udělala, co jsem mohla," řekla o svých činech skromně.

Související obsah

​Teď už však hráčka Eagles Praha ladí formu na mistrovství Evropy, které se bude konat na konci července ve Španělsku. Češky by na něm chtěly nejméně obhájit bronzové medaile, jež by jim zajistily postup na kvalifikaci o světový šampionát. Softballistky by si tak spravily chuť po neúspěšném tažení o účast na olympijských hrách.

"Těším se, ale vím, že to bude náročné. Bude tam panovat vedro. Důležité bude, jak se na něj zejména mentálně připravíme. Třetí místo je náš nejmenší cíl," uzavřela.

Řada ukrajinských uprchlíků se ubytovala v Česku. Střechu nad hlavou nenabídla jen softballistka Thompsonová:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události