Tenis

Wimbledon bez Rusů i světové dvojky: Organizátoři mají právo rozhodnout

Wimbledon bez Rusů i světové dvojky: Organizátoři mají právo rozhodnout
Zdroj: profimedia.cz

Wimbledon bez Andreje Rubleva, Aryny Sabalenkovové či světové dvojky Daniila Medveděva? Ačkoli ATP i WTA umožňuje ruským a běloruským tenistům účastnit se turnajů pod neutrální vlajkou, organizující klub All-England Club s ohledem na válku na Ukrajině zvažuje udělení zákazu a hrozí, že by se třetí grandslam sezony odehrál bez ruských tenistů.

Účast ruských a běloruských tenistů na světových turnajích je diskutovaným tématem od vstupu vojsk na území Ukrajiny. Britský ministr sportu Nigel Huddleston od hráčů vyžaduje záruky, že nepodporují kroky Vladimira Putina. Obě tenisové asociace dotyčným hráčům umožnily účast pod neutrální vlajkou, ale přesto by mohli na nejslavnějším tenisovém turnaji světa chybět.

The All-England Club, který Wimbledon pořádá, bez právního postihu zvažuje dotyčným tenistům účast zakázat. A to z pozice nezávislého, soukromého klubu, který si může určit vlastní pravidla. "Privátní klub má více svobody v rozhodování, komu umožní vstup na turnaj a komu ne, takže se na něj nevztahují diskriminační zákony jako na zbytek tenisové tour," vysvětlil zdroj pro The Telegraph.

Související obsah

​Podle zpráv z ostrovů organizátoři turnaje o budoucnosti ruských tenistů v současnosti jednají s britskou vládou. Není jasné, zda ke kroku přistoupí, ale podle všeho je zákaz v jejich pravomoci.

Účast aktuální světové dvojky, která je jen krůček od opětovného předběhnutí Novaka Djokoviče v žebříčku, je v ohrožení i tak. Medveděv nedávno oznámil, že musí podstoupit operaci kýly. Zákrok ho může ze hry vyřadit na dva měsíce. Ruský tenista by tak mohl zmeškat jak květnový French Open, tak následující Wimbledon.

Poslední grandslam Medveděv vyhrál loni na US Open. Ve finále porazil Novaka Djokoviče, kterému vyfoukl sezonní grandslam:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události